Kluby abstinujúcich očakávajú do štátnych orgánov viac podpory

Kluby abstinujúcich očakávajú od štátnych orgánov viac podpory, ako je tomu v súčasnosti.

"Existujúce kluby abstinujúcich sú jasným dôkazom toho, ako dokážu človeka postihnutého závislosťou a stojaceho na okraji spoločnosti vrátiť späť do plnohodnotného života. Práve pre túto skutočnosť je nutné, aby štátne orgány s väčším úsilím a snahou začali brať ohľad na to, že kluby abstinujúcich sú obrovským prínosom pre spoločnosť. Podporou našej činnosti sa môže štát podieľať na tom, že závislí ľudia sa vracajú do rodín, zamestnania a spoločnosti, ako zdravý a šťastný článok tohto štátu.

Zdôrazňuje sa to vo vyhlásení, účastníkov XVII. kongresu Asociácie klubov abstinujúcich Slovenska (ASKAS), ktorý sa dnes skončil v rekreačnom stredisku Hlboké nad Bojnicami. "Ak si niekto myslí, že liečba závislého a následný celoživotný doliečovací proces je hradený zdravotnými poisťovňami, je na omyle. Túto liečbu si pacienti síce dávno predplatili zo svojich odvodov a v neposlednom rade aj zo spotrebnej dane alkoholu, ale o doliečovanie sa okrem klubov nikto nestará," konštatoval prezident ASKAS Ján Dudák. Dodal, že napriek tomu sa asociácia a v nej združené kluby budú naďalej zapájať do presadzovania výhodnosti abstinencie, ako zdravého životného štýlu a pomáhať závislým ľuďom. Práve preto by štátne orgány a niektoré orgány samosprávy mali prehodnotiť svoj vzťah ku klubom abstinujúcich.

Reagoval aj na súčasnú kauzu - otravy metylalkoholom v Českej republike. Dudák vidí problém v tom, že alkohol je pre mnohých ľudí drahý, uchyľujú sa k pokútnemu páleniu nekvalitných liehovín, ktoré nie sú zdravotne overené, certifikované, ľudia sa tak snažia ušetriť. Ukázalo sa, že to môže dopadnúť aj tragicky. Opäť sa potvrdzuje, že abstinencia je dôležitá. "Keby tí ľudia v Čechách nepili, tak by dnes ešte žili," zdôraznil prezident.

Na kongrese, ktorý sa koná každé dva roky, sa zúčastnilo 111 delegátov zo 43 klubov abstinujúcich z celého Slovenska. Cieľom bola výmena skúseností z činnosti jednotlivých klubov i miest prvého kontaktu, ktorý sa osvedčil napríklad v Prievidzi. Asociácia podľa Dudáka je čo do počtu klubov a ich členov jediná organizovaná skupina, ktorá pôsobí na území celej SR. Zaoberá sa celoživotným doliečovacím procesom ľudí závislých od alkoholu, drog i hazardu. Mottom kongresu bolo - Ak si závislý, s pokorou prijmi diagnózu. Účastníci kongresu tak zdôraznili, že závislý človek nad alkoholom nikdy nezvíťazí. Jediným liekom je doživotná abstinencia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: