Pacienti v Prešove, u ktorých našli v krvi metylalkohol, sú mimo ohrozenia života

Riaditeľ FNsP Radoslav Čuha pripomenul, že v nedeľu podvečer prišlo na ošetrenie desať ľudí, ktorí boli na oslave, kde sa podával alkohol objednaný prostredníctvom internetu z Českej republiky.

"Výsledky po odobratí vzoriek potvrdili metylalkohol v krvi u štyroch s desiatich osôb. Osem ľudí zostalo na pozorovaní v nemocnici, dvaja odišli domov. Dnes sme urobili kontrolné odbery u hospitalizovaných, išli do toxikologického laboratória do Košíc, výsledky zatiaľ nemáme," konštatoval Čuha.

Zdôraznil, že pacienti sa cítia dobre a dnes absolvujú kontrolné vyšetrenie u očného lekára. Čuha doplnil, že pacienti zatiaľ odmietajú komunikovať s médiami.

"Pacienti sú mimo ohrozenia života, cítia sa dobre. Zdá sa, že v priebehu 24 hodín stav bude natoľko stabilizovaný, že budú môcť ísť domov," povedal novinárom prednosta I. internej kliniky FNsP Marián Babčák.

Vysvetlil, že príznaky pri otrave metylalkoholom závisia od požitého množstva, môžu byť teda ľahké ako pri ľahkej opitosti. Pri tých ťažších otravách sa môžu vyskytnúť aj poškodenia centrálneho nervového systému, poruchy vedomia, nadmerná spavosť, kŕče či poškodenie zraku.

"V prípade pacientov u ktorých sa potvrdila prítomnosť metylalkoholu v organizme bola hodnota vyššia ako norma, ale nie životu alebo zdraviu nebezpečná," doplnil prednosta kliniky.

Dodal, že v pravidelných intervaloch robia kontrolu vnútorného prostredia a liečbu postupujú podľa predpisov, ktoré používajú aj v Českej republike. Stav konzultovali aj s Národným toxikologickým centrom v Bratislave.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: