Zdravotníctvo potrebuje na sociálny zmier podľa zdravotníkov viac peňazí

Ak má v zdravotníctve ostať zachovaný sociálny zmier, malo by do neho na budúci rok prísť viacej peňazí. Taký je názor zamestnávateľských zväzov v zdravotníctve, o ktorom dnes na odvetvovej tripartite informovali aj ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú.

Ako pripustil prezident Asociácie súkromných lekárov SR Ladislav Pásztor, hovoriť o navýšení sadzby na poistencov štátu na päť percent z vymeriavacieho základu teraz nemusí byť reálne, viac peňazí ale bude potrebných.

"Očakávame, že platby nebudú nižšie ako v roku 2012," doplnil predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay. Priblížil, že viac peňazí by podľa slov šéfa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia na tripartite mala priniesť plánovaná optimalizácia lôžok.

Viac peňazí pre zdravotníctvo na budúci rok už pred pár dňami verejne žiadali aj predstavitelia profesijných stavovských organizácií v zdravotníctve. Návrh štátneho rozpočtu zatiaľ počíta s platbami štátu na úrovni štyroch percent z priemernej mzdy v roku 2011, zdravotníci žiadajú päť.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: