Alergikom sa podľa RÚVZ mierne uľaví

V závere minulého týždňa na celom území Slovenska výrazne poklesli celkové denné koncentrácie peľu v ovzduší. Najviac sa to prejavilo u ambrózie, ktorá dosiahla veľmi vysoké koncentrácie len začiatkom 37. týždňa. Zaznamenali ich všetky monitorovacie stanice okrem Košíc a Žiliny. TASR informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.

"V oblasti Bratislavy to boli prvé tri dni s maximom 251 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu, v Nitre 195, v Trnave 223 a v Banskej Bystrici s dennou koncentráciou peľu ambrózie 190 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu," doplnila.

Peľ ostatných druhov sa vyskytoval už len v nízkych, prípadne veľmi nízkych denných koncentráciách, čo platí aj pre peľ tráv a paliny. Na väčšine územia poklesli aj denné koncentrácie spór húb (plesní). Okrem rodu Cladospórium vysoké koncentrácie dosahujú najmä spóry rodu Alternária. Druhové spektrum peľu v ovzduší dopĺňal okrem už uvedených druhov aj peľ ďalších bylín – najmä mrkvovitých, astrovitých, mrlíkovitých, chmeľu, skorocelu a štiavu.

"V týchto dňoch očakávame na celom území celkové denné hladiny peľu porovnateľné s dennými hladinami na konci uplynulého týždňa, teda na nízkej, respektíve strednej koncentračnej úrovni. S výraznejším nárastom už nepočítame ani u peľu ambrózie. Stále však kvitne zlatobyľ," upozornila Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ v Bystrici, ktorý je koordinátorom peľovej informačnej služby na Slovensku.

Pre alergikov je táto invázna rastlina nebezpečná najmä pri pohybe v blízkosti súvislejších kvitnúcich porastov, kde sú koncentrácie jej peľu mnohonásobne vyššie ako údaje zachytené monitorovacími stanicami. Pretrvávať však budú ešte pomerne vysoké koncentrácie spór húb – plesní s dominanciou spór rodu Cladospórium a Alternária, dodala Lafférsová. Doplnila, že chladnejšie noci a občasná lokálne predpovedaná zrážková činnosť budú vplývať na pokles denných koncentrácií peľu a spór v ovzduší.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: