Pri príležitosti Svetového dňa lymfómu - 15. 9. sa začne vzdelávacia kampaň

Pri príležitosti Svetového dňa lymfómu - 15. 9. sa začne vzdelávacia kampaň
Zdroj: bigstockphoto.com

Rakovina, ktorej nezáleží na veku, je mottom vzdelávacej kampane, ktorá sa začne v piatok 15. septembra pri príležitosti Svetového dňa lymfómu. Jeho cieľom je zvýšiť nielen informovanosť verejnosti o tomto ochorení, ale aj šance pacientov na vyliečenie pomocou včasnej diagnostiky a následným poskytnutím adekvátnej liečby. Novinárov o tom informovala zakladajúca členka združenia a pacientka Zuzana Truplová.

Tento deň vyhlásila medzinárodná pacientska organizácia Lymphoma Coalition, ktorá zastrešuje 27 lokálnych organizácií a pacientov z 22 krajín.

Vzdelávací program na Slovensku, ktorý koordinuje občianske združenie LymFoma Slovensko, bude prebiehať v médiách a čakárňach onkologických ambulancií. Informovať bude predovšetkým o samotnom ochorení malígnom lymfóme a o motivačnom projekte pre pacientov nazvanom Opäť môžem snívať....

Počas kampane zverejnia  Medzinárodnú chartu práv pacientov. s lymfómom. Dokument vypracovala medzinárodná organizácia LC a jeho hlavným cieľom je, aby všetci pacienti s lymfómom mali rovnaké možnosti diagnostiky a liečby.

Onkológ z Bratislavy Andrej Vranovský vysvetlil, že lymfóm je všeobecný výraz pre rakovinu - zhubné nádorové ochorenie lymfatického systému. Odborníci nepoznajú presné mechanizmy jeho vzniku. Ochorenie sa prejaví zväčšením lymfatických uzlín. Ak sú hmatateľné na krku, v podpazuší a v slabinách, väčšinou ide o rôzne veľké, nebolestivé hrčky. Bývajú na hmat dosť pružné ako guma. Väčšina lymfómov má sprvu nenápadný priebeh, ako je zvýšená teplota bez zjavnej príčiny, nočné potenie, nevysvetliteľný úbytok na váhe, svrbenie pokožky. Preto je dôležité pacienta správne vyšetriť a stanoviť liečbu. Toto ochorenie možno vyliečiť.

Lymfómy sa diela na dve skupiny, tzv. Hodgkinove lymfómy, ktorých je päť druhov, a non-Hodgkinove lymfómy, tých je 25 druhov.

Na Slovensku sa každoročne diagnostikuje približne 510 nových pacientov s týmto ochorením. Z toho je 380 s non-Hodgkinovým lymfómom a 130 s Hodgkinovým lymfómom.

Občianske združenie LymFoma Slovensko vzniklo v auguste 2006. V najbližších týždňoch sa začlení do Medzinárodnej lymfómovej koalície. Stane sa jej 28. členom.

Kampaň finančne podporuje výskumná farmaceutická spoločnosť Roche.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: