Alergikov budú podľa RÚVZ dráždiť hlavne spóry plesní

Počas uplynulého týždňa na celom území Slovenska opätovne klesli celkové denné koncentrácie peľu v ovzduší. Peľ ambrózie dosiahol ešte vysoké denné koncentrácie v Bratislave, Nitre a Banskej Bystrici. V oblasti Bratislavy to bolo s maximom 109 peľových zŕn v kubickom metri vzduchu, v Nitre s maximom 120 a v Banskej Bystrici s najvyššou dennou koncentráciou peľu ambrózie 125 peľových zŕn v kubickom metri vzduchu. TASR informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.

"Peľ ostatných druhov rastlín sa vyskytoval už len v nízkych respektíve veľmi nízkych denných koncentráciách, čo stále platí aj pre peľ tráv a paliny. Na väčšine územia poklesli aj denné koncentrácie spór húb (plesní), no k výraznému nárastu došlo u spór rodu Alternária," uviedla Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ v Bystrici, ktorý je koordinátorom peľovej informačnej služby v SR. Dodala, že druhové spektrum peľu v ovzduší dopĺňal okrem už uvedených druhov v nízkych koncentráciách aj peľ mrkvovitých, astrovitých, mrlíkovitých, chmeľu, skorocelu a šťaveľa.

Podľa odborníkov na celom území Slovenska sa v týchto a nasledujúcich dňoch očakávajú celkové denné hladiny peľu viac-menej na nižšej koncentračnej úrovni. Počas teplejších dní však podľa Lafférsovej môže dôjsť k lokálnemu nárastu denných koncentrácií najmä u peľu ambrózie. Pretrvávať budú naďalej ešte pomerne vysoké koncentrácie spór húb – plesní s dominanciou spór rodu Cladospórium a Alternária. Chladnejšie noci a občasné zrážky však môžu ovplyvniť denné koncentrácie peľu a spór v ovzduší.

Informácie boli spracované na základe výsledkov monitorovacích staníc peľovej informačnej služby RÚVZ v Banskej Bystrici, Úradu verejného zdravotníctva v Bratislave, RÚVZ v Košiciach, Trnave, Nitre a Žiline.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: