Nemocnice zatiaľ zákon o mzdách lekárov na GP SR nenapadnú

Regionálne nemocnice sa zatiaľ nechystajú bojovať proti zákonu, ktorý od tohto roka upravil mzdy lekárov pracujúcich v nemocniciach. Ako dnes ozrejmil prezident ANS Marián Petko, nemocnice podanie na Generálnu prokuratúru SR vo veci ústavnosti spomínanej právnej normy zvážia na základe informácii z ministerstva zdravotníctva, zdravotných poisťovní a rozhodujúca bude aj podoba štátneho rozpočtu na budúci rok. Poukázal však, že časť členov sa prikláňa k podaniu, časť je, naopak, opatrná. Pripustil totiž obavy z možného štrajku.

Zástupcovia nemocníc sú presvedčení, že problematiku platového ohodnotenia lekárov, sestier, ako aj všetkých ostatných zdravotníkov by mal riešiť jeden legislatívny rámec. Ako poukázal Petko, v takomto prípade by spomínané podanie ani nemalo výzvam. ANS zákony, ktoré upravili mzdy lekárov a sestier považuje za nesystémové. "Mal by to riešiť jeden nediskriminačný zákon," vyhlásil Petko. Vyzval preto ministerstvo zdravotníctva, aby zintenzívnilo prípravy na takejto právnej norme. Lekári aj sestry sa už viackrát vyjadrili, že nechcú, aby sa ich zákony otvárali.

Lekárske odborové združenie už avizovalo, že prípadné podanie by narušilo sociálny zmier a za vzniknutú situáciu by boli zodpovedné práve nemocnice. "Memorandum medzi LOZ a vládou bolo výsledkom veľkých kompromisov z oboch strán a jeho prijatím sa upokojila vyhrotená situácia v slovenskej spoločnosti. To, čo si lekári vybojovali, bolo za cenu vystavenia sa existenčnej neistote ich samotných, ako aj ich celých rodín. Toto veľké úsilie nesmie vyjsť nazmar a lekári sú pripravení za svoje práva opäť bojovať," upozornil koncom leta šéf odborov Peter Visolajský.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: