Okamžitá rekonštrukcia prsníkov po mastektómii

V týchto dňoch sa na Klinike plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie vedenej primárom MUDr. Róbertom Sabovčíkom podarila lekárom unikátna operácia. Tzv. okamžitá rekonštrukcia prsníkov po mastektómii, ktorá nasledovala po včasnom odhalení nádoru v jeho začiatočnom štádiu, trvala takmer 8 hodín. Počas jedného zákroku sa totiž uskutočnili naraz dve operácie: onkologická –obojstranné odstránenie prsných žliaz s nádorom a následne okamžitá rekonštrukcia prsníkov s využitím vlastného tkaniva pacientky. Podstúpila ju 48-ročná pacientka. Operácia bola jednou z prvých na Slovensku.

Tohtoročné júnové mamografické vyšetrenie odhalilo v oboch prsníkoch pacientky chorobné zmeny a následne odobratá vzorka potvrdila začiatočné štádium rakoviny. Po konzultácii daného stavu s onkológmi a pacientkou sa rozhodol primár kliniky MUDr. Róbert Sabovčík spolu so svojím operačným tímom v zložení: MUDr. Oleg Turkin, PhD., MUDr. Viktor Jabur a MUDr. Marián Kavečanský, pre moderný spôsob operačnej liečby. „Pacientke sme odstránili tkanivo prsnej žľazy z oboch prsníkov pri zachovaní kožného krytu a v druhej časti operácie sme ho ihneď nahradili jej vlastným tukovým tkanivom z oblasti podbruška. Z tohto tkaniva sme následne vymodelovali dva prsníky,“ opísal zákrok MUDr. Jabur a doplnil, že „je dôležité, aby žena aj po onkologickej operácii prsníkov odchádzala z nemocnice ako žena.“

Operatéri sa zhodujú v tom, že tento moderný prístup v onkologickej chirurgii je výnimočný aj pre psychický stav ženy, lebo práve strata prsníka môže spôsobiť psychické ťažkosti až depresiu, ktorá je jedným z rizikových faktorov vzniku alebo návratu nádorového ochorenia. Vo svete je tento spôsob operačnej liečby u pacientok mimoriadne žiadaný. Vďaka záujmu chirurgov Kliniky plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie sa sústavne vzdelávať a odvahe pustiť sa do moderných spôsobov chirurgickej liečby nádorových ochorení prsníka majú aj slovenské pacientky s touto diagnózou šancu viesť po všetkých stránkach plnohodnotný život.

Autor článku: Mgr. Ladislava Šustová

Dátum zverejnenia: