korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Košickí lekári vykonali unikátnu operáciu členkového kĺbu

Košickí lekári vykonali unikátnu operáciu členkového kĺbu
Zdroj: bigstockphoto.com

V Nemocnici Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, patriaca do skupiny zdravotníckych zariadení Unipharma, v týchto dňoch vykonali odborníci unikátnu operáciu umelej náhrady členkového kĺbu. Tento operačný zákrok je zložitý najmä vzhľadom na svoju technickú náročnosť. Ide o prvú operáciu tohto druhu v košickom kraji .

Operáciu realizoval tím odborníkov pod vedením primára Ortopedického oddelenia Nemocnice Košice-Šaca Romana Totkoviča, ktorý sa  problematike náročných rekonštrukčných  operácií už venuje 10 rokov a patrí k špičkovým lekárom v odbore. „Operačné výkony tohto typu sú mimoriadne náročné. Predovšetkým niektoré poúrazové stavy a vrodené deformity  predstavujú skutočnú  chirurgickú výzvu. Budúci rok dokonca do našej nemocnice prídu na stáž kolegovia zo Seattlu a Minneapolisu, aby sme im mohli naše skúsenosti odovzdať a takýmto spôsobom šíriť dobré meno kvalitných slovenských chirurgov aj v zahraničí,“ povedal primár Roman Totkovič, ktorý asistoval aj na Schulthess Klinike v Zürichu Dr. Rippsteinovi, autorovi implantácie umelej kĺbovej náhrady členka. Roman Totkovič tiež spolupracuje pri riešení ťažkých deformít končatín s kolegami vo Švajčiarsku a v Spojených štátoch amerických.

Ročne jej odborníci vykonajú viac  než  300 operácií, ktoré sú zamerané na náhrady bedrových a kolenných kĺbov. „V rámci rozširovania rozsahu výkonov a ich kvality sme pristúpili aj k operácii umelej kĺbnej náhrady členkového kĺbu. Tento zákrok je omnoho náročnejší a vyžaduje si odbornú zručnosť a moderné postupy. Naša nemocnica chce v trende skvalitňovania svojich služieb pokračovať a pacientom prinášať komplexné riešenia,“ doplnil Juraj Vančík, riaditeľ nemocnice Košice-Šaca.

Ročne sa na Ortopedickom oddelení Nemocnice Košice-Šaca vykoná 2 300 výkonov a 30 000 ambulantných vyšetrení. Prioritou oddelenia sú artroskopické výkony, umelé kĺbové náhrady,  rekonštrukčné operácie  nohy a členka a úrazy pohybového aparátu. Oddelenie takisto zabezpečuje komplexnú diagnostiku a preventívnu starostlivosť o profesionálnych športovcov a stará sa o viaceré športové kluby.

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica vznikla v roku 2003. So spádovou oblasťou približne 100 000 obyvateľov. Zamestnáva 952 zamestnancov, z toho 179 lekárov, 319 sestier, 454 zdravotníckeho a nezdravotníckeho personálu. Lôžková časť (379 postelí) má priemernú obložnosť lôžkového fondu 72%, s priemernou dobou hospitalizácie 6,48 dňa. Priemerná ročná hospitalizácia je okolo 16700 pacientov. Počet operačných výkonov je viac ako 9100 ročne a približne 1450 pôrodov. Poliklinická časť pozostáva z 15 ambulancií všeobecného lekárstva, 7 stomatologických ambulancií a 67 odborných ambulancií. V ambulanciách je ročne ošetrených viac ako 531 tisíc osôb, pričom počet ambulantných výkonov je viac ako 754 tisíc. V nemocnici sa nachádzajú aj pracoviská spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek. Priemerný počet pacientov ošetrených na týchto pracoviskách je 516 tis. osôb ročne s počtom výkonov 1,24 mil. ročne. Súčasťou nemocnice je aj diagnostické centrum.

Autor článku: Mgr. Adriana Bednárová

Dátum zverejnenia: