Nemecko: Počet brušno-črevných ochorení rastie, za nákazou môžu byť norovírusy

Norovírusy môžu byť za masovým výskytom brušno-črevných ochorení vo viacerých východonemeckých spolkových krajinách, ďalšou možnosťou je bližšie nešpecifikovaný jed v strave.

Ako informovalo dnes durínske krajinské ministerstvo sociálnych vecí v Erfurte, práve tam sa objavili indície, naznačujúce, že za tisíckami ochorení môžu byť norovírusy.

Počet registrovaných prípadov infekcie sa však medzičasom zvýšil už na 6700.

Iba v nemeckej metropole Berlíne registrovali podľa informácií tamojšej radnice dnes popoludní viac ako 2170 prípadov, ktoré sa týkajú 58 škôl a 22 materských škôl.

V Sasku zaznamenali do piatkového poludnia už okolo 2000 prípadov v 11 okresoch, v tejto spolkovej krajine uzavreli dočasne 17 škôl a gymnázií.

Z Brandenburska hlásia okolo 1750 prípadov, v Durínsku ochorelo do dnešného predpoludnia viac ako 760 detí z 34 zariadení, avšak ďalšie prípady tu pribúdali.

Ochorenia sa začali šíriť v utorok večer a sprevádzajú ich hnačky a vracanie, teda symptómy, ktoré sú charakteristické aj pri ochorení spôsobenom norovírusmi.

Dodávateľ jedla do školských a predškolských zariadení, z ktorých pochádzajú pacienti, akúkoľvek zodpovednosť odmietol. Spoločnosť Sodexo upozornila, že medzi dodávateľom a prípadmi ochorenia naďalej niet logickej súvislosti, naznačujúcej, že by za ochorením bolo jedlo. Ochorenia, ktoré si vo veľkej väčšine prípadov nevynútili hospitalizáciu, sa totiž objavili iba v malej časti zásobovaných zariadení.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: