I. Uhliarik: Stanovisko k zmenam v liekovych zakonoch

Zrušenie vernostných systémov v lekárňach je ďalší krok proti pacientom. Vernostné systémy ušetrili tento rok pacientom milióny eur.

Ministerstvo zdravotníctva podľahlo lobingu lekárnikov, ktorí si chcú nechať zľavy od dodávateľov liekov a celu sumu doplatkov pacientov za lieky pre seba a nechcú sa o ne podeliť.

Pacienti tak neušetria na liekoch, ktoré im predpíše lekár a ktoré by si inak neprišli vybrať do lekárne. Vernostné systémy tak nemajú žiaden vplyv na spotrebu liekov a ministerstvo zdravotníctva nemá ani žiadnu relevantnú štatistiku, ktorá by jeho tvrdenia podporovala.

Zrušenie reťazcov je neprimeraný zásah do podnikateľského prostredia, ktorí opäť spôsobí to, že formálne bude dodržaný zákon, ale siete lekárni budú ďalej fungovať tak, ako to bolo aj za ministra zdravotníctva Richarda Rašiho a pred ním.

Je absolútne nepochopiteľné, prečo ministerstvo zdravotníctva povoľuje zaplatiť farmaceutickým firmám jeden deň lyžovačky z týždňového kongresu pre lekárov. Presne takto sa dá čítať návrh ministerstva zdravotníctva, ktorý hovorí, že 20 percent z odborného stretnutia je možné venovať voľnočasovým aktivitám.

Ivan Uhliarik, poslanec Národnej rady SR.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: