I. Uhliarik: Zrušenie vernostných systémov je krok proti pacientom

Zrušenie vernostných systémov v lekárňach je podľa exministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) ďalší krok proti pacientom. "Vernostné systémy ušetrili tento rok pacientom milióny eur," skonštatoval Uhliarik, za ktorého pôsobenia sa vernostné systémy v lekárňach zaviedli.

Tvrdí, že ministerstvo zdravotníctva podľahlo lobingu lekárnikov, ktorí si chcú nechať zľavy od dodávateľov liekov a celú sumu doplatkov pacientov za lieky pre seba. "Pacienti tak neušetria na liekoch, ktoré im predpíše lekár a ktoré by si inak neprišli vybrať do lekárne. Vernostné systémy tak nemajú žiaden vplyv na spotrebu liekov a ministerstvo nemá ani žiadnu relevantnú štatistiku, ktorá by jeho tvrdenia podporovala," zhrnul.

Zrušenie reťazcov lekární považuje zase za neprimeraný zásah do podnikateľského prostredia. Formálne má vraj opäť spôsobiť to, že bude dodržaný zákon, ale siete lekárni budú ďalej fungovať tak, ako to bolo aj za ministra zdravotníctva Richarda Rašiho (Smer-SD) a pred ním.

Bývalý šéf rezortu zároveň považuje za nepochopiteľné, že ministerstvo "povoľuje" zaplatiť farmaceutickým firmám jeden deň lyžovačky z týždňového kongresu pre lekárov. Takto totiž Uhliarik chápe návrh rezortu, ktorý hovorí o tom, že 20 percent z odborného stretnutia je možné venovať voľnočasovým aktivitám.

Vláda dnes schválila viaceré zmeny v liekovej politike v podobe schválenia noviel zákona o liekoch a rozsahu a podmienkach úhrad liekov. Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej (nominat Smer-SD) majú priniesť sociálne únosnú liekovú politiku pre pacientov. "Základným motívom je, že pacient nie je klasický konzument ako je konzument iných druhov tovaru, pacient sa má liečiť," skonštatovala po rokovaní vlády.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: