Vyhnite sa toxínom v kozmetike!

Vyhnite sa toxínom v kozmetike!
Zdroj: bigstockphoto.com

Žijeme vo svete toxínov. Ftaláty, parabény, olovo, triklosan, ortuť, kamennouhoľný decht – tieto a ďalšie toxíny sa skrývajú v bežných kozmetických výrobkoch od šampónov a opaľovacích krémov až po rúže a ceruzky na oči. Aj keď si to neradi pripúšťame, za mnohé výdobytky každodenného života vďačíme chemikáliám. Gillian Deaconová vo svojej novinke  V tvojom rúži je olovo vysvetľuje, ako znížiť chemickú záťaž, množstvo škodlivých chemikálií hromadiacich sa v našom tele. Stačí totiž, ak budeme vedieť, čomu sa treba vyhýbať.

Vezmite si obyčajný rúž na pery. Obsahuje syntetické farbivá, v ktorých je hliník ako súčasť pigmentov alebo ortuť ako konzervačná látka. Aby bol pekný, farebný, obsahuje anilín a tartrazín, považované za pravdepodobné karcinogény. Medzi ďalšie zložky bežných rúžov patria parabény (narúšajú hladinu hormónov) a farbivá FD&C (neurotoxíny súvisiace s alergiami). Pridajme k tomu olovo, ktoré spôsobuje poruchy učenia a správania, pričom sa postupne hromadí v kostiach a mäkkom tkanive... A nejde len o rúž na pery, ale mnohé kozmetické prípravky, ktoré nás postupne ničia a oberajú o zdravie.
 

Keď sa zamyslíte nad tým, koľkokrát počas dňa si žena nanesie na pery rúž, a vynásobíte tento počet počtom dní jej dospelého života, uvedomíte si, že hromadenie toxínov nemožno podceňovať. Tvrdí to v knihe V tvojom rúži je olovo Gillian Deaconová a dodáva: „To, čo neprejde do tráviaceho traktu, sa veľmi rýchlo vstrebe perami – chráni ich totiž mimoriadne tenká vrstva kože.“

Gillian je mnohonásobne ocenená moderátorka (CBC, CBC News, Discovery Channel ai.) a patrí medzi najznámejších bojovníkov za zdravšie životné prostredie. „Vďaka chemikáliám si ľahšie prečesávame vlasy, utierame kuchynskú linku, čistíme vaňu či nanášame na tvár mejkap. Tieto látky však zároveň spôsobujú vážne zdravotné problémy,“ píše autorka. Už jej prvá kniha sa stala bestsellerom a novinku V tvojom rúži je olovo oceňujú mnohí odborníci.

Zzz.sk vám prináša exkluzívny úryvok z tejto knihy:

Zložky, ktorým sa treba vyhýbať

Kamennouhoľný decht

Tento chemický derivát uhlia obsahujú prípravky proti suchej a sčervenenej koži, šampóny proti všiam a lupinám. Pridáva sa aj do peny do kúpeľa a plní úlohu farbiva vo farbách na vlasy. Ide o známy karcinogén a v Európskej únii je od roku 2004 zakázaný. Môže byť uvedený ako kamennouhoľný decht, FD&C, D&C plus farba plus číslo (napr. FD&C Red No. 6 alebo D&C Green No. 5).

Formaldehyd

Americký Úrad na ochranu životného prostredia (Environmental Protection Agency) ho pokladá za pravdepodobný karcinogén, toxín poškodzujúci imunitný systém a látku dráždiacu kožu. Ako zložka alebo kontaminant sa nachádza v niektorých lakoch na nechty, prípravkoch na spevnenie nechtov, produktoch na starostlivosť o nadnechtie, vo farbách na vlasy, v lepidlách na umelé mihalnice, v šampónoch a mnohých ďalších kozmetických výrobkoch. Európska únia ho zakázala pridávať do kozmetických produktov. Na štítkoch hľadajte najmä tieto názvy: formaldehyd, formalín, metanal, metylaldehyd, oxometán, oxymetylén, DMDM hydantoín, diazolidinylmočovina, imidazolidinylmočovina.

Aróma

Podľa Environmentálnej pracovnej skupiny (Environmental Working Group) aróma sa rovná skryté chemikálie. Spoločnosti nemusia uvádzať zložky, ktoré ich výrobku dodávajú vôňu, pretože sa pokladajú za obchodné tajomstvo. Pracovné skupiny, ako je Environmentálna pracovná skupina či Greenpeace, však zistili, že v testovaných produktoch sa pod arómou skrývajú koncentrované ftaláty a umelé pižmové vône. Aróma súvisí aj s bolesťou hlavy, závratmi, astmou, alergiou a negatívnym ovplyvnením centrálnej nervovej sústavy. Hľadajte výrobky, ktoré neobsahujú arómu, alebo ako zdroj vône používajú silice. Vyhýbajte sa všetkým produktom obsahujúcim arómu či parfum.

Hydrochinón

Používa sa v prípravkoch na zosvetlenie pleti. V niektorých výrobkoch je prítomný ako kontaminant. Znižuje tvorbu melanínu v koži a zvyšuje jej citlivosť na škodlivé žiarenie UV-A a UV-B. V Spojenom kráľovstve ho zakázali. Na stupnici nebezpečnosti v databáze Skin Deep, ktorú udržiava Environmentálna pracovná skupina (Environmental Working Group), dosiahla stupeň 10 (najtoxickejšie látky). Súvisí s rakovinou a pôsobí toxicky na imunitný systém, nervovú sústavu, pohlavnú sústavu, jednotlivé orgány a vyvíjajúci sa organizmus.

Olovo

Stopy tohto prvku sa našli v mnohých rúžoch. Keďže sa pokladá za kontaminant, nikde sa na štítku ako zložka neuvádza. Olovo možno nájsť aj vo farbách na vlasy, kde sa niekedy uvádza ako octan olovnatý. Dokázali sa jeho neurotoxické vlastnosti. Je to známy karcinogén a endokrinný disruptor (látka narúšajúca hladinu hormónov v tele). Vyhýbajte sa mu!

Ortuť

Tento ťažký kov možno ešte vždy nájsť v niektorých maskarách, očných kvapkách, lokálnych liekoch, vakcínach a ďalších výrobkoch. Je to známy alergén, súvisí s poškodením nervovej sústavy a negatívne ovplyvňuje vývin mozgu. Hľadajte tieto názvy: timerosal, oxid ortuťnatý, fenyloctan ortuťnatý, fenylbenzoát ortuťnatý, merkurochróm.

Minerálny olej

Tento priehľadný, bezfarebný olej predstavuje vedľajší produkt spracovania nafty. Je lacný a tvorí hlavnú zložku olejov pre bábätká. Používa sa aj v mnohých hydratačných prípravkoch, leskoch na pery, rúžoch, podkladoch a vlasových géloch. Obalí kožu ako plastová fólia a zabraňuje vylučovať toxíny.

Parabény

Táto skupina chemikálií sa používa ako konzervačné látky. Nachádza sa v pestrej palete výrobkov, ako sú šampóny, hydratačné prípravky, holiace krémy, čistiace gély, lubrikanty, lokálne farmaká či zubné pasty. Parabény narúšajú hladinu hormónov, dráždia kožu a vyvolávaj jej zápal, sú toxické pre pohlavnú sústavu, nervovú sústavu a imunitný systém. Súvisia s rakovinou prsníka. Podľa viacerých štúdií napodobňujú účinky estrogénov, čím zvyšujú riziko rakoviny prsníka a toxického pôsobenia na pohlavnú sústavu. Hľadajte metylparabén, etylparabén, propylparabén, butylparabén, ako aj kyselinu 4-hydroxybenzoovú, propylester, propyl-4-hydrobenzoát, kyselinu benzoovú a 4-hydroxybutylester.

Ftaláty

Nachádzajú sa v rozličných výrobkoch osobnej hygieny či kozmetických produktoch. (Do ovzdušia sa uvoľňujú aj z nových sprchových závesov.) Podľa Environmentálnej pracovnej skupiny (Environmental Working Group) a Greenpeace sa ftaláty skrývajú v arómach, parfumoch a parfumovaných výrobkoch, ako sú dezodoranty či pleťové vody. Narúšajú hladinu hormónov, poškodzujú pečeň, obličky a pľúca a vyvolávajú rakovinu. V priemysle sa používajú ako zmäkčovadlá. V Kalifornii a Európskej únii je zakázané pridávať ich do hračiek pre deti. Vyhýbajte sa výrobkom s arómou či parfumom.

Mastenec

Ešte stále sa pridáva do detských zásypov a ako vlhkosť pohlcujúca zložka do výrobkov ako očné tiene, červeň na líca či dezodoranty. Pokiaľ ide o pôsobenie na organizmus, mastenec pripomína azbest. Súvisí s rakovinou vaječníka a pravdepodobne pôsobí toxicky na dýchaciu sústavu. Dávajte si pozor na zložky mastenec, talk, talkum či steatit.

Toluén

Táto látka pravdepodobne narúša hladinu hormónov a toxicky pôsobí na vyvíjajúci sa organizmus. Jej toxický účinok na imunitný systém sa už dokázal. Pridáva sa do výrobkov na starostlivosť o nechty a farieb na vlasy. Môže sa skrývať pod zložkou aróma či parfum. Hľadajte toluén-2,5-diamín, toluén-2,5-diamínsulfát, metylbenzén, toluol či benzén. Vyhýbajte sa aj butylovanému hydroxytoluénu, antioxidantu, ktorý sa hromadí v tele a dráždi kožu a oči.

Prečítajte si Ako čítať štítky v knihe V tvojom rúži je olovo.

Autor článku: Vydavateľstvo Ikar

Dátum zverejnenia: