Slovensko zatiaľ nepovolí dovoz českého tvrdého alkoholu

Slovensko zatiaľ nepovolí dovoz českého tvrdého alkoholu na Slovensko. Taký je záver dnešného stretnutia medzirezortnej komisie. Kedy by sa dovoz českého alkoholu mohol opäť povoliť, nie je zatiaľ jasné, ako priblížil minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek, neprijal sa žiadny konkrétny termín. Avizoval však viaceré opatrenia, ktoré by mali zabrániť prípadným otravám metanolom do budúcnosti.

Stanovisko ministerstva zdravotníctva na dnešnom stretnutí medzirezortnej komisie bolo podľa šéfky rezortu Zuzany Zvolenskej jednoznačné, pričom situáciu v Českej republike označila naďalej za kritickú. Poukázala tiež na pribúdajúce prípady otráv metanolom. "Varovné signály hovoria, že musíme byť obozretní," poukázal Jahnátek.

Slovensko v reakcii na problémy s otravami metylalkoholom zakázalo dovoz viac ako 20-percentného alkoholu vyrobeného v Českej republike 18. septembra. Metylalkohol si v Česku vyžiadal doteraz 27 ľudských životov a ďalšie desiatky otrávených. V Českej republike preto platil zákaz predaja nápojov s obsahom nad 20 percent alkoholu, ktorý minulý týždeň zrušili.

Zákaz dovozu českého alkoholu trestá obchodníkov a poctivých výrobcov

Konštiak nechápe, na základe čoho sa tak vláda rozhodla, keďže pančovaný alkohol sa v obchodoch nenašiel. "Český alkohol sa predáva v celej Európe a nikde sa jeho predaj nezastavil. Prečo sme takto trestaní my?" pýta sa Konštiak a zároveň si kladie otázku, prečo Slovensko nepostupuje podobným spôsobom ako Česká republika. Tam je predaj alkoholu už niekoľko dní sčasti povolený.

Tiež úmysel vlády vrátiť dovezený alkohol späť do ČR nie je podľa Konštiaka vôbec jednoduchý. "Na Slovensku máme niekoľko desaťtisíc miest, kde je už tento alkohol rozvezený," upozornil. Znovu ho získať späť je podľa neho zložité a nákladné.

Samotní obchodníci síce rozhodnutie štátu chápu, no rovnako si myslia, že takáto prílišná opatrnosť už nie je na mieste. "Nie je dôvod, aby sme boli až takí opatrní," zdôraznil podpredseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko Martin Katriak.

Za istých podmienok by sa tak podľa neho predaj a dovoz českého alkoholu mohol obnoviť. Aj vrátenie alkoholu späť do Českej republiky má podľa neho v sebe viacero otázok, ktoré treba doriešiť a nie je také jednoduché.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: