Alkohol a tabak môže byť v Rusku dostupný len v špeciálnych obchodoch

Poslanci ruskej Štátnej dumy prišli s iniciatívou stiahnuť alkohol a tabakové výrobky z regálov supermarketov, bežných obchodov a pouličných stánkov a predávať ich výlučne v špecializovaných obchodoch.

Cieľom návrhu je obmedziť dostupnosť oboch komodít, v prvom rade pre deti a neplnoletých. Poslanec Jaroslav Nilov v mene predkladateľov návrhu upresnil, že v špecializovaných obchodoch bude kontrola predaja tabaku a alkoholu dôslednejšia.

V súčasnosti sa alkohol v Rusku predáva len vo vyhradených hodinách dňa. Predaj tabaku a tabakových výrobkov je časovo neobmedzený. Nilov uviedol, že ak návrh zákona prejde schvaľovacím procesom, pre špecializované obchody bude nevýhodné pracovať v noci kvôli tržbe za niekoľko škatuliek cigariet.

Ako dnes informoval denník Rossijskaja gazeta, od januára budúceho roku bude predaj alkoholu zakázaný vo všetkých verejných dopravných prostriedkoch, na zastávkach MHD, trhoviskách, železničných staniciach, letiskách a ďalších verejných miestach. Ministerstvo zdravotníctva pripravilo aj návrh na obmedzenie predaja cigariet a ich vystavenia na stojanoch v obchodoch.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: