Poľskí zdravotníci protestujú proti plánovaným zmenám v zdravotníctve

Tisíce zdravotných sestier a sanitárov sa vydali dnes na protestný pochod v poľskej Varšave. Požadujú vyššie platy a namietajú proti plánom vlády privatizovať časti štátneho systému zdravotnej starostlivosti.

Tímy sanitárov, zdravotné sestry a pôrodné asistentky z celého Poľska kráčali ulicami hlavného mesta s transparentmi odborových organizácií smerom k úradu vlády, aby doručili svoju petíciu proti plánovaným zmenám v zdravotníctve.

Stredopravá vláda chce zákonom povoliť verejno-súkromné - takzvané PPP - partnerstvá, ktoré majú strategickým investorom umožniť zapojiť sa do riadenia nemocníc. Podľa zamestnancov tieto plány ohrozujú nielen pracovné miesta, ale aj kvalitu zdravotnej starostlivosti.

Predstavitelia národného odborového zväzu zdravotných sestier sa s poľským premiérom Donaldom Tuskom stretli už vo štvrtok, nakoľko dnes je na návšteve v Bratislave. Očakávajú, že v rámci "európskeho hnutia odporu proti ničeniu verejného zdravotníctva" sa do protestov zapojí zdravotnícky personál aj v ďalších európskych hlavných mestách.

Podobné protesty sú v Poľsku pomerne časté. Dôvodom sú obmedzené financie a nedostatky v organizácii systému zdravotnej starostlivosti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: