Akné – o bodku na tvári viac?

Akné – o bodku na tvári viac?
Zdroj: bigstockphoto.com

Nerovnosti pokožky, sčervenania a vyrážky – dobre známa kombinácia kožných problémov v puberte, pre niektorých i po nej. Akné je strašiakom nielen estetickým, či zdravotným, ale má tiež vplyv na sebavedomie.

V období dospievania sa vaše deti potýkajú s rôznymi situáciami a problémami. Jedným z nich je i akné. Šťastnejší sa v priebehu niekoľkých mesiacov párkrát zobudia s niekoľkými „bodkami“ na tvári, ktoré ale postupne miznú. Druhú skupinu tvoria tínedžeri s problematickou pokožkou, kde sa akné stáva skutočným problém.

Príznak zdravotného problému?

Pokiaľ má vaša dcéra, alebo syn jednu či dve vyrážky na tvári, na tento problém postačia vhodné kozmetické prípravky. Lokálne ošetrenie napr. tyčinkou s obsahom tea tree oleja zaručí vysušenie a odstránenie vyrážky. Vytláčanie čiernych bodiek ani bolestivejších vyrážok sa neodporúča. Hrozí totiž, že sa infekcia rozšíri po celej tvári.

V prípade, že sa u dospievajúceho dieťaťa objavia zapálené hrbolčeky na pokožke vo väčšom množstve na tvári, či po tele, je čas navštíviť kožného lekára. Na tento typ akné totiž klasické kozmetické prípravy nestačia. Akné má v tomto prípade vnútornú príčinu, ktorú je možné okrem vhodných prípravkov odstrániť aj liekmi. V mnohých prípadoch, pokiaľ ide o dievčatá, sa odporúča nasadiť antikoncepcia, ktorá upraví pomer hormónov v tele. Takáto liečba akné nie je v tomto období dospievania viac než u polovice tínedžerov bežnou praxou.

Nesprávna strava a stres

To všetko môže zapríčiniť vznik vyrážok. Ako sa zbaviť akné? Základom je identifikovať príčinu vzniku. Jedným z dôvodov, ktorý sa môže podpísať pod nekvalitnú pleť je životný štýl.
Konzumáciou niektorých jedál, zvýšeným príjmom alkoholu, či dokonca fajčením si môže človek privodiť problémy s pokožkou.

Vyhádzalo sa vaše dieťa pred skúškovým, či ste postrehli zmeny i na svojej tvári pred dôležitou schôdzkou? Stres môže prispievať k tvorbe akné.

Ako sa brániť:

  • Vyrážky nevytláčať
  • Lokálne ich vysúšať
  • Dostatočná hydratácia pokožky (s čím súvisí dodržovanie pitného režimu)

Autor článku: PR článok

Dátum zverejnenia: