Poľsko zrušilo dnes zákaz dovozu a predaja tvrdého alkoholu z ČR

Poľsko dnes zrušilo zákaz dovozu a predaja českých liehovín s obsahom etanolu vyšším ako 20 percent, ktorý bol v platnosti od 16. septembra. Správu priniesli poľská tlačová agentúra PAP, elektronické médiá i internetový portál wprost.pl.

Ako ďalej informoval hovorca poľského celoštátneho inšpektorátu pre hygienu Jan Bondar, analýza vzoriek legálne vyrobeného českého alkoholu neukázala v žiadnom z prípadov prekročenie povolenej normy obsahu metanolu. V Poľsku skontrolovali inšpektori celkove okolo 70.000 predajných miest a zaistili viac ako 175.000 fliaš liehovín českej výroby.

V Poľsku sa našlo viacero produktov označených zrejme falšovanými etiketami českých výrobcov, v ktorých bola koncentrácia metanolu prekračujúca povolenú normu. Fľaše so smrteľnou koncentráciou metanolu nemali však české označenie. Predpokladá sa, že po konzumácii pančovaného alkoholu pravdepodobne českého pôvodu zomreli v Poľsku niekoľkí ľudia. Tamojšie orgány preto naďalej varujú občanov pred pitím alkoholu neznámeho pôvodu.

Aj Slovenská republika dnes oznámila čiastočné uvoľnenie zákazu dovozu a predaja tvrdého alkoholu z ČR, a to s platnosťou od dnešnej 17.00 hodiny.

Slovenské obchody a podniky ho budú môcť opäť ponúkať svojim zákazníkom pod podmienkou, že splnia prísne stanovené kritériá, ktoré zadefinovala medzirezortná komisia. Tie majú zaručiť, že každý odberateľ bude mať presné informácie o pôvode českých liehovín, ktoré si kúpi. Média dnes o tom informoval minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD).

Upravené podmienky sa nebudú dotýkať alkoholu, ktorý bol vyrobený pred 1. januárom 2012. Zvyšných zhruba 1,2 milióna fliaš v skladoch slovenských podnikov, by malo byť jasne identifikovaných a viditeľne označených zelenou nálepkou. Tá musí obsahovať informácie o čísle šarže a dátume výroby. V prípade fliaš, ktoré boli vyrobené v období medzi 1. januárom a pred 27. septembrom 2012, musí táto informácia obsahovať aj identifikačný kód certifikačného orgánu, ktorý skontroluje navezený český alkohol. Na Slovensku by to mohli zabezpečiť tri akreditované štátne laboratória. Tie sú schopné vyšetriť jednu šaržu zhruba za sedem hodín.

K všetkým fľašiam tvrdého alkoholu z Česka naplneným v tomto roku bude musieť byť dodaný aj takzvaný rodný list. "Je to vyplnený formulár 1A, ktorý česká strana vo svojom opatrení vlády prijala. Tento certifikát budeme uznávať aj my," spresnil šéf rezortu pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD).

Za splnenie týchto podmienok bude zodpovedný predajca alkoholu, respektíve majiteľ podniku, v ktorom sa predmetný alkohol ponúka. Ten si musí sám zaobstarať aj samotnú nálepku, ktorá musí spĺňať podmienku farby a rozmeru textu. Označenie fliaš sa musí uskutočniť do konca novembra, v opačnom prípade musia byť zlikvidované. "Vzhľadom na to, že žolíka v rukách teraz majú obchodné organizácie, tie si môžu vo svojom obchodnom vzťahu vyriešiť tento problém tak, že podmienia napríklad nákup nového alkoholu, odvezením toho starého," poznamenal šéf rezortu pôdohospodárstva.

Slovensko zakázalo dovoz viac ako 20-percentného alkoholu vyrobeného v Českej republike v reakcii na problémy s otravami metylalkoholom ešte 18. septembra. Rovnaký zákaz platil aj v Česku, koncom septembra však bol zmiernený. Aj tam uvoľnenie prohibície umožnilo vrátiť do obchodnej siete alkohol vyrobený pred 1. januárom 2012.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: