Achmea nevidí problém, ktorý má riešiť návrh vlády na jednu poisťovňu

Holandská spoločnosť Achmea, ktorá je jediným akcionárom Union zdravotnej poisťovne, nevidí problém, ktorý by mal riešiť návrh vlády na vytvorenie unitárneho systému zdravotného poistenia, teda jednej zdravotnej poisťovne na Slovensku. "Achmea nie je veľmi šťastná z návrhu slovenskej vlády. Samozrejme, že to nie je v záujme našej spoločnosti a ani v záujme našich poistencov," uviedol dnes manažér pre Public Affairs spoločnosti Walter Annard.

Aké prípadné kroky Achmea zvažuje do budúcnosti, neprezradil. "Musím najprv vidieť, čo sa tu deje a potom zvážiť všetky naše kroky, aby sme si tu udržali našu spoločnosť v SR," skonštatoval. Rovnako reagoval aj na otázku prípadnej arbitráže, ak by vláda siahla po vyvlastňovaní. Ako poznamenal, Achmea má záujem diskutovať, ale je to však niečo iné ako vyjednávanie. "Máme dlhú históriu a chceme prehlásiť, že chceme aj na tomto trhu zostať dlhodobo," uzavrel Annard.

Ako poukázal člen predstavenstva Union ZP Boris Masloviec, ich poisťovňa nemá dôvod odchádzať zo slovenského trhu. Tvrdí, že nie sú naplnené znaky, aby mohlo vyvlastnenie prebehnúť legálnym spôsobom a otázniky majú byť aj z pohľadu európskeho práva. "Ak budeme mať ten pocit a teraz ho máme, určite sa budeme brániť všetkými dostupnými prostriedkami," avizoval. Zároveň poukázal na to, že vyhlásenia o jednej poisťovni počas prepoisťovacej kampane sa prejavili v klesajúcom trende nových poistencov.

Achmea je najväčšia holandská zdravotná poisťovňa, celkovo ich tam na trhu pôsobí 27. Zdravotné poistenie musí mať každý občan, to sa skladá zo základného (90 percent) a individuálneho poistenia. Holandsko sa malo v minulosti boriť s rovnakými problémami, ako má v súčasnosti Slovensko, pomôcť mu mala reforma z roku 2006, kedy zaviedlo do systému konkurenciu. Podľa Annarda tak v jej dôsledku nie sú v Holandsku žiadni pacienti na čakacích listinách a nárast nákladov na zdravotníctvo klesol. Pripomenul tiež, že Holandsko je tretí rok za sebou jednotkou v rebríčku EHCI, ktorý hodnotí systémy zdravotníctva najviac ústretové k pacientom.

Projekt zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia, teda jednej štátnej zdravotnej poisťovne, sa má zrealizovať v prípade dohody aj nedohody s akcionármi súkromných zdravotných poisťovní. Pokiaľ by k dohode došlo, malo by sa tak podľa plánov vlády stať od januára 2014, pokiaľ nie, siahlo by sa po vyvlastňovaní a jedna poisťovňa by mala vzniknúť od júla toho istého roku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: