Parazit požierajúci mozog zabil v Karáčí už desať ľudí

Mozog požierajúca améba je zodpovedná za smrť najmenej desiatich ľudí v pakistanskom meste Karáčí v uplynulých mesiacoch, domnievajú sa pakistanskí lekári.

Britská BBC v utorok informovala, že zdroj parazita zatiaľ nepoznajú, ale domnievajú sa, že sa im dostal do tela, keď si vyplachovali nos vodou.

Améba Naegleria Fowleri žije v teplej vode a zabíja svoje obete ničením ich mozgového tkaniva. Pakistanské úrady sa rozhodli zvýšiť chlórovanie verejných dodávok vody.

K úmrtiam došlo na rozličných miestach v Karáčí, ktoré je najväčším mestom v Pakistane. Deviati mŕtvi boli muži, desiatou obeťou je štvorročné dieťa. Úrady predpokladajú, že ďalšie prípady úmrtí si nik nevšimol, teraz sa však už nemocnice majú na pozore.

Hoci sa uvedeným parazitom človek zvyčajne nakazí v kontaminovaných bazénoch či jazere, iba jedna z obetí bola plávať. Úrady sa preto sústredili na možnosť, že sa ľudia nakazili, keď si vyplachovali nos, čo je bežná prax v južnej Ázii.

Améba cestuje do mozgu cez nosné dutiny. U nakazených sa vyskytuje horúčka, vracanie a nevoľnosť, ako aj stuhnutý krk a bolesti hlavy. Väčšina z nich do týždňa umiera.

"Ľudia by sa mali vyhýbať tomu, aby sa im voda dostala hlboko do dutín. Tí, u ktorých sa vyskytnú symptómy nakazenia, by mali ihneď vyhľadať lekársku pomoc," urgujú lekári. Ľuďom odporučili používať prevarenú alebo chlórovanú vodu na výplach nosa a vyčistiť si domáce nádrže na vodu, v ktorých môže uvedená améba prežívať.

Jej priamy prenos z človeka na človeka je vylúčený, informovala BBC.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: