Súd priznal rodine chlapca v kóme rekordné odškodné

Nitrianska fakultná nemocnica má zaplatiť rodine chlapca, ktorý je už päť rokov po operácii nosovej priehradky v bdelej kóme, odškodné vo výške takmer 600.000 eur. O rozsudku nitrianskeho Okresného súdu v prípade Šimona Bucha informuje portál sme.sk.

Rodičia pôvodne žiadali 900.000 eur, podľa právneho zástupcu Buchovcov Petra Koscelanského sa však zrejme odvolávať nebudú.

„Následky sú katastrofálne. Poškodenie je takého rozsahu, že už ani horšie nemôže byť, je to sociálna smrť,“ cituje sme.sk sudkyňu, ktorá to povedala o chlapcovom stave pri zdôvodnení rozsudku. Šimon mal počas operácie 16 rokov, lekári zanedbali niektoré opatrenia, kvôli čomu sa poškodil jeho mozog. Podľa sudkyne išlo o „maximálnu lajdáckosť zo strany personálu odporcu“.

Sme.sk ďalej informuje, že obaja chlapcovi rodičia dostali po 90.000 eur ako nemajetkovú ujmu. Šimonovi súrodenci by mali dostať po 10.000 eur.

Lekára, ktorý bol pri chlapcovej operácii, odsúdili ešte v januári 2009 za ublíženie na zdraví. Dostal dvojročnú podmienku a päťročný zákaz vykonávať prácu anestéziológa.

Rodina chlapca v kóme sa obáva, že rekordné odškodné nikdy neuvidí

 

"Veľmi ma to zobralo. Nečakala som, že budeme takí úspešní. Musím sa ešte upokojiť. Naozaj ma chytila za srdce záverečná reč sudkyne. Ale či sa peňazí aj reálne dočkáme, to netuším. Som znechutená z postoja nitrianskej nemocnice. Oni všetko zavinili a nedočkali sme sa žiadneho ospravedlnenia, alebo aspoň bežnej komunikácie. Určite sa budú odvolávať. Tento boj sa ešte neskončil," povedala matka Šimona Bucha. Nemocnica sa k prípadu stále odmieta vyjadriť. "Nie, žiadne stanovisko neposkytujeme," uviedla hovorkyňa Alena Ďurišová.

Právnik rodiny už po súdnom pojednávaní pripomenul, že získať peniaze od nemocnice nebude jednoduché, pretože nebola poistená a podľa platných zákonov sa nemocnice exekvovať nesmú. "Je to absurdný stav. Oni zničili nezvratne zdravie nášho syna. My sme zadlžení. Šimonovi súrodenci si musia hľadať brigády, my si s manželom odtŕhame od úst. Spôsobili nám množstvo výdavkov. Museli sme predať byt a postaviť dom, ktorý sme predtým nepotrebovali. Predtým sme nepotrebovali chodiť do Viedne, nepotrebovali sme kupovať drahé pomôcky. Teraz to všetko musíme platiť zo svojho. A oni, ktorí to všetko spôsobili, s nami ani len slušne nekomunikujú a možno nebudú musieť platiť nič," povedala sklamane Buchová.

Šimonova matka však vzápätí dodala, že z boja nehodlá ujsť. "Chcem vyzvať aj ostatných ľudí, ktorým sa prihodilo niečo podobné, aby sa nikdy nevzdávali. Verím, že časom aj na Slovensku budú musieť nemocnice za svoje pochybenia vyplácať odškodné. Ten boj je dlhý, stojí nesmierne veľa energie, ale lekári si musia uvedomiť, že sú tu pre pacientov," pripomenula Buchová. O tom, akoby rodina naložila s peniazmi, ak by sa im ich od nemocnice podarilo získať, ešte nemala čas premýšľať. "Zatiaľ nemám predstavu. Ak by sa to podarilo, išli by určite na starostlivosť o Šimona a na pomôcky, ktoré pre neho potrebujeme," povedala.

Šimona Bucha operovali v roku 2007. Počas operácie nosnej priehradky mu zastalo srdce. Pre pokazené monitorovacie zariadenie si zlyhanie životne dôležitého orgánu všimli lekári neskoro a museli pacienta oživovať. Po operácii nebol umiestnený na ARO, ale na bežnú prebúdzaciu izbu, kde upadol do bdelej kómy, v ktorej je dodnes. Pre postup lekárov podal v roku 2008 Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou trestné oznámenie na nitriansku fakultnú nemocnicu. Anestéziológa Ivana Klimenta súd v roku 2009 uznal vinným z ublíženia na zdraví. Dostal dvojročný podmienečný trest a zákaz vykonávať prácu anestéziológa na päť rokov. Momentálne pracuje v nitrianskej nemocnici v záchrannej službe. Sudkyňa Okresného súdu v Nitre vo svojej záverečnej reči skonštatovala maximálnu lajdáckosť personálu fakultnej nemocnice.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: