Univerzitná nemocnica L. Pasteura sa pripravuje na robotickú operáciu

Univerzitná nemocnica L. Pasteura sa pripravuje na robotickú operáciu
Zdroj: bigstockphoto.com

Robotický systém da Vinci privezú prvýkrát v histórii na východ Slovenska do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice. Zapožičia jej ho Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem Krajský Zdravotní a.s.

 

Robotickú operáciu podstúpia dvaja pacienti Urologického oddelenia na Rastislavovej 43. „Jeden pacient má 61 a druhý  60 rokov. Obaja majú onkologické ochorenie prostaty v štádiu, kedy radikálnym operačným odstránením prostaty pacienta vyliečime,“ uviedol doc. MUDr. Dušan Martinčok, CSc., primár Urologického oddelenia UN L. Pasteura a koordinátor projektu. Operovať bude český špecialista – primár urológie z Masarykovej nemocnice v Ústí nad Labem MUDr. Jan Schraml za asistencie tímu lekárov a sestier UN L. Pasteura.

Výhody roboticky asistovanej chirurgie vo všeobecnosti:

  • žiadny robot nemôže nahradiť chirurga, ale významne spresňuje jeho prácu
  • pri operáciách pomocou robota dochádza k menšiemu poškodeniu tkanív a tým k zníženiu pri rovnakom zachovaní radikálnosti výkonu
  • kratšia doba rekonvalescencie
  • vyžaduje sa menej anestézie
  • znižuje sa riziko infekcie
  • jazvy na tele sú malé
  • kompletná archivácia celého výkonu

Robotický systém da Vinci vznikol na základe technologických poznatkov z kozmonautiky. Videom sa prenáša zväčšený 3-rozmerný obraz vo vysokom rozlíšení obraz operačného poľa od pacienta k operatérovi. Operatér sedí za špeciálnou konzolou a pozerá na obrazovku. Vďaka optickému zoomu si operované miesto zväčší podľa potreby. Na prstoch rúk má pripevnené zariadenie, ktoré na diaľku prenáša pohyby na operujúceho robota.

Operačný robot sa podobá na mnohoramenného pavúka. Každé rameno je vďaka systému kĺbov vysoko pohyblivé a precízne. Má štyri ramená – jedno je určené pre optiku, ďalšie tri ramená sú operačné. Na nich sú pripojené špeciálne laparoskopické inštrumenty.

Stroj tak napodobní najdokonalejší pohybový orgán - ľudskú ruku. Má však vyšší rozsah pohybu nástrojov než ľudské zápästie. Oproti klasickej operácii tento operačný systém zvyšuje presnosť a spoľahlivosť chirurgického výkonu ( neexistuje chvenie rúk ).

Počas operácie lekár nemusí byť pri pacientovi. Chirurgická konzola môže byť 1000 km vzdialená od robota, ktorý dáva telo do poriadku, pričom pohyby lekára sú prenášané on-line.

Operovať robotom môže iba skúsený lekár, ktorý absolvuje prípravu na špecializovaných robotických pracoviskách.

Autor článku: Mgr. Ladislava Šustová

Dátum zverejnenia: