Na ostrove Madeira vypukla epidémia horúčky dengue

Desiatky ľudí ochoreli na horúčku dengue na portugalskom ostrove Madeira. Oficiálne potvrdených je zatiaľ 18 prípadov tohto ochorenia prenášaného komármi, ďalších 191 prípadov je pravdepodobných, informovalo dnes Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Portugalské zdravotnícke orgány uplatnili kontrolné opatrenia, aby sa zredukovalo riziko prenosu infikovaných prenášačov - komárov Aedes aegypti - z ostrova a minimalizoval sa dopad na dotknuté obyvateľstvo, uviedlo ECDC.

Prvé lokálne prenosy horúčky dengue v Európe zaznamenali v roku 2010 vo Francúzsku a Chorvátsku. V Grécku tento rok pripísali zdravotníci úmrtie 80-ročného muža horúčke dengue, ktorá sa v krajine objavila prvýkrát od epidémie v rokoch 1927-28.

ECDC uviedla, že riziko pre turistov prichádzajúcich na Madeiru a pre obyvateľov ostrova bude "závisieť od postupu epidémie v nadchádzajúcich týždňoch a účinnosti kontrolných opatrení." Zatiaľ sa však nevyslovilo pre obmedzenie cestovania na Madeiru, odporučilo však ľuďom, aby sa primerane chránili pred komármi, a to najmä počas dňa, kedy je tento druh hmyzu najaktívnejší.

ECDC odporučilo úradom v zemepisných oblastiach susediacich s Madeirou, ako sú napríklad Kanárske ostrovy, aby zintenzívnili sledovanie výskytu komárov a rizika, že prenášajú horúčku dengue.

V uplynulých 50 rokoch narástol počet prípadov ochorení na horúčku dengue vo svete 30-krát, na vine je nárast veľkomiest v tropickom pásme a rozšírenie cestovania.

Vážne, potenciálne smrteľné formy horúčky dengue, ktorá môže vyústiť do vnútorného krvácania, sa vyskytujú približne u piatich percent pacientov. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oficiálne uvádza, že sa horúčkou dengue každoročne nakazí 50 až 100 miliónov ľudí, pričom asi 20.000 ľudí zomrie. Väčšina prípadov sa vyskytuje v juhovýchodnej Ázii a západnom Tichomorí.

Zdroj: Reuters

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: