Zranená pakistanská školáčka sa bude liečiť v Birminghame

Zranená pakistanská školáčka, ktorá sa preslávila odvahou povzbudzovať dievčatá k vzdelávaniu, bude hospitalizovaná v nemocnici v Birminghame.

Na špecializovanom traumatologickom oddelení Nemocnice kráľovnej Alžbety sa Malala Jusafzajová podrobí liečbe strelných zranení, ktoré utrpela minulý týždeň pri útoku fundamentalistického hnutia Taliban. Nemocnica kráľovnej Alžbety je špecializovaným zariadením, kam z oblastí vojnových konfliktov prevážajú vojakov so strelnými zraneniami.

Ako informovala hovorkyňa britskej vlády, Británia minulý týždeň po útoku na Malalu ponúkla Pakistanu pomoc. Pakistanská vláda ponuku prijala, ale uhradí prevoz, liečenie, ubytovanie i ďalšie náklady Malaly a jej sprievodu.

Na otázku, či Malala počas pobytu v nemocnici bude mať ochranku, hovorkyňa odmietla konkrétne odpovedať, ale uviedla, že jej bezpečnosť bude zohľadnená.

Malala sa hneď po útoku podrobila operácii strelného zranenia hlavy a chrbta, ale ešte stále je napojená na dýchací prístroj. Potrebuje ešte operáciu kostí lebky, dlhú rekonvalescenciu a v súvislosti s útokom aj odbornú psychologickú pomoc.

Ošetrujúci lekári v Pakistane označili Malalin stav za vážny, ale k prognóze uzdravenia sa po operácii hlavy vyjadrovali optimisticky. Cez víkend jej znížili dávku sedatív a konštatovali, že môže hýbať končatinami.

Malala sa stala dôležitým symbolom odporu proti snahe pakistanskej odnože hnutia Taliban znemožniť dievčatám prístup k vzdelaniu.

Pakistanci zorganizovali niekoľko demonštrácii a sviečkových pochodov, ale vládni predstavitelia sa snažili vyhnúť tomu, aby zo zodpovednosti za útok verejne obvinili Taliban. Kritici to označujú za nedostatok odhodlania bojovať s extrémistami.

Odporcovia pakistanskej vlády a armády tvrdia, že postrelenie dievčaťa je ďalším dôkazom, že štát nedokáže účinne potláčať militantov.

Zdroj: DPA

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: