Na Slovensku sa už ďalšie šarže vakcíny Infanrix Hexa sťahovať nemajú

Na Slovensku by sa nemali sťahovať ďalšie šarže z vakcíny Infanrix Hexa, ktorá sa používa na očkovanie detí proti viacerým ochoreniam. "Na Slovensku sa toto preventívne opatrenie týkalo dobrovoľného stiahnutia výhradne len jednej šarže produktu Infanrixu Hexa, číslo šarže A21CB191B," uviedla pre TASR medicínska riaditeľka spoločnosti GlaxoSmithKline Slovakia Tamara Milly v reakcii na sťahovanie iných sarží vakcíny v ostatných krajinách.

Vysvetlila, že v tých sa to isté preventívne opatrenie týka iných šarží, ktoré neboli nikdy na Slovensko dovezené. "Všetky regulačné autority vrátane Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv boli podrobne informované, ktoré čísla šarží sa v ktorej krajine sťahujú," doplnila. Vakcíny sa mali sťahovať preventívne z dôvodu rizika kontaminácie výrobného prostredia.

Milly poukázala na to, že očkovacie látky kontaminované nikdy neboli. "Preto nie je žiadny dôvod k obavám z ďalšieho očkovania. U detí, ktoré boli zaočkované vakcínami z predmetnej šarže, nie sú potrebné žiadne opatrenia nad rámec bežnej praxe lekára po očkovaní," pokračovala.

Ostatných šarží Infanrix Hexa dovezených na Slovensko sa spomínané opatrenie netýka a naďalej má preto prebiehať očkovanie týmito vakcínami v rámci plošného očkovania detí. Infanrix Hexa je vakcína určená na očkovanie detí proti šiestim ochoreniam, a to záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna, hemofilové invazívne ochorenia a žltačka typu B.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: