korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Zdravotné odvody z dividend sa majú zvýšiť takmer o polovicu

Zdravotný odvod z dividend má byť od budúceho roka vyšší. Sadzba sa má podľa návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ktorý dnes poslanci NR SR posunuli do druhého čítania, zvýšiť zo súčasných 10 percent na 14 percent z vymeriavacieho základu. Ten má byť maximálne 120-násobok priemernej mzdy. Táto suma sa nebude zaratúvať do celkových príjmov. Novela má reagovať na potrebu konsolidácie verejných financií a celkové zníženie deficitu verejných financií.

Koľko peňazí toto opatrenie prinesie, ministerstvo zdravotníctva dopredu nevie. Predpokladajú sa pozitívne vplyvy na rozpočet verejnej správy, ktoré nie je možné vyčísliť, pretože príjmy z dividend v súčasnosti nepodliehajú dani z príjmov na území SR ani inej evidenčnej povinnosti zo strany prijímateľa.

Právna norma zároveň zužuje okruh poistencov, za ktorých zdravotná poisťovňa nemusí vykonať ročné zúčtovanie poistného, v dôsledku čoho bude zdravotná poisťovňa povinná vykonať ročné zúčtovanie poistného aj za zamestnancov, ktorí majú viacero zamestnaneckých pomerov, z ktorých odvádzajú preddavky z maximálneho vymeriavacieho základu. Rovnakú povinnosť bude mať aj v prípade samostatne zárobkovo činných osôb, ktoré uhrádzajú vyššie preddavky na poistné a pritom majú nižší vymeriavací základ.

Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia si samy nebudú musieť robiť ani osoby, ktoré boli časť roka v zahraničí a časť roka na Slovensku ako zamestnanci s viacerými zamestnaneckými pomermi, z ktorých odvádzajú preddavky z maximálneho vymeriavacieho základu.

Ostrej kritike podrobil novelu poslanec Alojz Hlina (OĽaNO). Navrhovaná novela zákona o zdravotnom poistení podľa neho deformuje daňový systém. "Pani ministerka, to, čo ste sem priniesli, je absolútna zvrátenosť. Chcem veriť, že to premiér Fico nevidel. Neverím, že vedel, čo ste sem priniesli," vyhlásil. Prekáža mu navrhované zvýšenie zdravotného odvodu z dividend zo súčasných 10 percent na 14 percent z vymeriavacieho základu, pričom je stanovený strop maximálne na 120-násobok priemernej mzdy.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: