Vlna prípadov meningitídy v USA sa ďalej šíri, už 19 obetí a 247 chorých

Na najmenej 19 stúpol počet obetí meningitídy v Spojených štátoch, ktorú vyvolali plesňou infikované injekčné striekačky používané pri podávaní steroidov. Na zápal mozgových blán ochorelo z rovnakých príčin minimálne 247 ľudí, informovalo Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) so sídlom v Atlante.

Federálna prokuratúra v stredu uviedla, že jej agenti v rámci vyšetrovania série ochorení, ktoré medzičasom zaznamenali v 15 štátoch USA, prehľadali priestory spoločnosti New England Compounding Center (NECC) vo Framinghame v štáte Massachusetts, odkiaľ infikované injekcie pochádzali. Najviac prípadov (61) registrovali doteraz v Tennessee, kde na následky ochorenia zomrelo osem ľudí, iba o čosi menej v Michigane (48, z toho tri úmrtia).

Zdravotnícke úrady spojili rozšírenie zriedkavého ochorenia s infikovanými ampulkami steroidových injekcií, používaných proti bolesti chrbtice. Steroid vyrobený špecializovanou lekárenskou spoločnosťou v štáte Massachusetts mohol byť injekčne podaný približne 13.000 pacientom, varovali úrady.

Firma liečivo zaslané do kliník v 23 štátoch stiahla, rovnako ako neskôr všetky svoje produkty.

Meningitída je zápal mäkkých blán mozgu a miechy spôsobený rôznymi pôvodcami. U nakazených pacientov sa začnú prejavovať rozličné symptómy týždeň až štyri týždne po podaní injekcie infikovanej choroboplodnými zárodkami.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: