Zomrel "otec" transplantácie kostnej drene Edward Donnall Thomas

Laureát Nobelovej ceny za medicínu z roku 1990, americký lekár Edward Donnall Thomas, označovaný aj za "otca" transplantácie kostnej drene, zomrel v sobotu 20. októbra v Seattle vo veku 92 rokov. Informovali o tom zámorské médiá.

Rodák z amerického štátu Texas, ktorý bol niekdajším riaditeľom Onkologického výskumného centra Freda Hutchinsona a emeritným profesorom University of Washington v Seattle, získal spomínané prestížne ocenenie za priekopnícke poznatky v oblasti transplantácií, osobitne pri liečení leukémie a iných chorôb krvi. Finančnú odmenu spojenú s Nobelovou cenou poskytol spomínanému výskumnému centru.

Najprominentnejším vyliečeným pacientom Edwarda Donnalla Thomasa je zrejme svetoznámy španielsky tenorista José Carreras, ktorého ešte na sklonku 80. rokov minulého roka zbavil akútnej leukémie. Carreras, ktorý v blízkej budúcnosti opäť vystúpi aj v Bratislave, sa už mnoho rokov intenzívne venuje charite s dôrazom na pomoc pacientom s podobnou diagnózou, akú sám prekonal.

Význam objavov zosnulého však denne pociťujú tisícky pacientov, veď ročne sa v celosvetovej relácii realizuje medzičasom 60.000 transplantácií kostnej drene.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: