V lete chýbali darcovia krvi

Národná transfúzna služba (NTS) mala ťažké leto. Vedúca lekárka bratislavskej NTS Klára Sviteková uviedla, že výkyvy v počte darcov boli enormné, k čomu sa pridala vysoká dopravná úrazovosť.

"Leto sme mali dosť krušné. Ešte do prvej časti júla sme vydržali, ale postupne išli dolu tie zásoby. Nemocnice sa priebežne od nás dobre zásobili, ale my sme pociťovali, že z tých pramienkov nám nepriteká a mali sme z toho istý stres," zhodnotila lekárka pre TASR. Situáciu riešili vyhlásením výzvy v médiách. Tá podľa Svitekovej pritiahla darcov. "Takže august sme mali lepší. K prepadu zas došlo začiatkom septembra, keď išli deti do školy. Ten prvý - druhý týždeň bol veľmi slabý," dodala. Situácia sa znova naštartovala až v polovici septembra.

Spotreba krvi podľa nej vzrástla aj preto, že mnohí neštátni lekári operujú i počas leta. "Neplatí to embargo, že budeme operovať až po prázdninách, ako to bolo niekedy," povedala lekárka. Stálymi odberateľmi sú aj onkologickí pacienti.

V týchto dňoch prebieha kampaň Študentská kvapka krvi (SČK), ktorú organizuje Slovenský Červený kríž v spolupráci s NTS a hematologicko-transfúznymi oddeleniami nemocníc. Dobrovoľníci sa do nej môžu zapojiť do 16. novembra. Jej cieľom je zásobiť nemocnice dostatkom krvi, ale tiež získať mladých pravidelných darcov. Mobilné výjazdy sa v tomto čase organizujú v školách, ale aj vo firmách či organizáciách. Vlani sa do Študentskej kvapky krvi zapojilo vyše 25.000 ľudí, podmienky na darovanie krvi splnilo 22.001 z nich.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: