korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Predsudky o psoriáze pomáha búrať lepšia informovanosť verejnosti

„Novinkou tejto akcie bola práve účasť najbližších, aby sme spoločne búrali zbytočné predsudky okolia. Psoriáza nie je infekčné ochorenie a nesmie byť príčinou vyčleňovania pacientov zo spoločnosti. Mnohí z nás majú neprekonateľné problémy zamestnať sa. Veľmi nepríjemná je diskriminácia mladých ľudí v školských či záujmových kolektívoch,“ uviedla Mária Cetkovská z usporiadateľského občianskeho združenia Bodkáčik.

Zároveň na osobnej skúsenosti vyzdvihla nesmierny prínos biologickej liečby. „Podstupujem ju už šesť rokov, výrazne utlmila prejavy psoriázy a kvalita môjho života sa ohromujúco zmenila k lepšiemu. Môžem športovať, venovať sa bez obáv akýmkoľvek činnostiam,“ prízvukovala s tým, že by bolo dobré, keby pomerne nákladné pokrokové formy liečenia boli dostupnejšie pre čo najväčší počet psoriatikov.

„Klasické masti sa aplikujú len na kožu a nemôžu tak ovplyvniť hlbšie imunologické procesy. Treba si uvedomiť, že psoriáza môže v závažnejších prípadoch nepriaznivo pôsobiť na kĺby, dokonca na vnútorné orgány, napríklad pečeň či srdce a skracovať život pacientov. Vtedy je veľmi dôležité zasiahnuť vnútorne,“ vysvetlila Karolína Martinásková z kožnej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine.

Psoriáza podľa nej postihuje až tri percentá populácie. „Určité spúšťacie faktory môžu aktivovať genetickú predispozíciu v akomkoľvek veku. V posledných rokoch sa dostáva do popredia systémová liečba tabletkami alebo biologická špeciálnymi injekciami. Pacienti o moderných spôsoboch terapie vedia, vyžadujú si ich, no nie každý je vhodným kandidátom a treba poznať aj negatívne vedľajšie účinky,“ dodala Martinásková.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: