Bratislava sa stala miestom stretnutia svetových neurochirurgov

Fico: "Chápem, že neurochirurgia a medicína všeobecne potrebuje štedré rozpočtové zdroje, ktoré však bohužiaľ v období globálnej finančnej krízy a konsolidácie verejných financií nie je jednoduché poskytnúť. Iste, existujú zdroje z európskych fondov, ale ani tie nebudú stačiť. Slovenská vláda vykonáva hlboké zmeny v systéme verejnej zdravotnej starostlivosti a som presvedčený, že budú na prospech našich ľudí."

Bratislava sa počas nadchádzajúcich dní stane centrom diania nielen európskej, ale aj svetovej neurochirurgie. Na výročnom kongrese Európskej asociácie neurochirurgických spoločností (EANS) sa očakáva okolo 500 účastníkov zo 67 krajín a 60 vystavovateľov.

Podujatie slávnostne otvorili dnes za účasti premiéra Roberta Fica, ktorý nad ním prevzal záštitu, a potrvá do soboty 27. októbra. Ako priblížil šéf kongresu, prednosta Neurochirurgickej kliniky LF UK v Bratislave profesor Juraj Šteňo, mottom je liečiť pacientov, zachovávať funkcie mozgu a skúmanie mozgu.

Premiéra Fica podľa jeho slov teší veľký pokrok, ktorý urobila slovenská neurochirurgia, ako aj to, že Slovensko už nezaostáva za vyspelými krajinami. Pripustil, že neurochirurgia potrebuje štedré zdroje, ktoré však vzhľadom na krízu a konsolidáciu nie je jednoduché poskytnúť. Poukázal, že na tento účel nebudú stačiť ani eurofondy. "Slovenská vláda realizuje hlboké zmeny v systéme verejnej zdravotnej starostlivosti a som presvedčený, že budú na prospech našich ľudí," doplnil.

Kongres poskytne pohľad na súčasné moderné operačné techniky a vyšetrovacie metódy. Tie umožňujú operovať aj tie nálezy, ktorým sa lekári v minulosti vyhýbali alebo ich odstraňovali iba čiastočne. Neurochirurgická starostlivosť pre slovenských pacientov je podľa Šteňa na dobrej úrovni, chýba mu iba magnetická rezonancia, ktorú by bolo možné použiť počas operácie. "Dokážeme pacientovi poskytnúť to, čo sa dá na špičkových pracoviskách vo svete," poukázal.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: