korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Lekári trvajú na naplnení memoranda, o výpovediach zatiaľ nehovoria

Lekárske odborové združenie (LOZ) žiada a trvá na naplnení memoranda medzi vládou a odbormi, ktorého podpísanie znamenalo vlani ukončenie akcie hromadných výpovedí lekárov. To okrem iného hovorí aj o zvyšovaní platov lekárov v nemocniciach od januára 2013. "Nič nové nechceme," skonštatoval po dnešnom pracovnom stretnutí na ministerstve zdravotníctva odborársky šéf Peter Visolajský s tým, že sú za konštruktívne riešenia.

Šéfka rezortu zdravotníctva Zuzana Zvolenská už dávnejšie avizovala, že na budúcoročné zvyšovanie platov nie sú peniaze, riešenie vidí v postupnom navyšovaní miezd. Ako však reagoval Visolajský, ministerkin návrh naplnenie memoranda nerieši. Viac prezradiť nechcel s tým, že odbory viac povedia na pondelkovom (29.10.) stretnutí s novinármi.

Odborársky šéf však podľa svojich slov dúfa, že vláda lekárov nedonúti ísť do takej situácie ako vlani. Odbory majú na svojom webe v súčasnosti spustenú anketu s otázkou "Má LOZ v prípade nenaplnenia záväzkov v Memorande o úprave pomerov v zdravotníctve zopakovať akciu výpovede z minulého roka?" Na novinársku otázku, čo spustenie tejto ankety znamená, Visolajský reagoval tak, že to znamená, čo to znamená, a má ísť o zisťovanie nálad.

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková potvrdila, že prípadné postupné navyšovanie platov lekárov sa nevyriešilo. "Rok 2013 pre nás naozaj nie je mysliteľný, aby sme zvyšovali platy zdravotníckych pracovníkov," povedala. Priblížila, že šéfka rezortu by teraz o situácii mala hovoriť s členmi vlády, aby zistila, či možno lekárom dať nejaké záruky v prípade navyšovanie miezd v iných rokoch. Podľa Čižmárikovej lekári na dnešnom spoločnom stretnutí možnosti nátlakových akcií nespomínali.

Podľa memoranda sa platy lekárov a zubárov, ktorých pracuje v nemocniciach asi 7400, mali zvyšovať trikrát. K januáru 2012 mali dosiahnuť úroveň 1,05- až 1,6-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve, k júlu tohto roka 1,2- až 1,9-násobku a od januára 2013 by to malo byť 1,25- až 2,3-násobku priemernej mzdy. Prvé dve etapy zvyšovania upravila vlaňajšia novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, o tretej, ktorú teraz žiadajú lekári, však právna norma nehovorila.

Podpísanie memoranda malo znamenať ukončenie odborárskej akcie hromadných výpovedí lekárov a ich návrat do nemocníc. Do akcie sa pôvodne zapojilo vyše 2400 lekárov, nakoniec na svojej výpovedi trvala asi polovica z nich. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich požiadaviek. Ich naplnenie malo garantovať memorandum, ktoré vláda Ivety Radičovej a LOZ podpísali 3. decembra 2011.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: