Na meningitídu z infikovaných ampuliek zomrelo v USA už 25 ľudí

Meningitída spôsobená infikovanými steroidovými injekciami si v Spojených štátoch vyžiadala už 25 obetí na životoch. Najnovšie úmrtie hlásili v štáte Tennessee, kde problém po prvý raz vyšiel najavo, oznámilo dnes americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

V Tennessee tiež dosiaľ zomrelo najviac - desať - pacientov. Z Michiganu hlásili päť úmrtí, na Floride a v Indiane po troch mŕtvych, dvaja ľudia podľahli ochoreniu vo Virgínii a po jednej obeti zaznamenali v Marylande a v Severnej Karolíne.

Počas dnešného dňa hlásili ďalších osem nových pacientov v piatich štátoch, čím sa počet nakazených v celých USA zvýšil na 331 prípadov. Ochorenia sa objavili v najmenej 18 z 23 štátov, do ktorých dodali infikované injekčné ampulky steroidov, používané proti bolesti chrbtice. K ďalším siedmim prípadom infekcie došlo po injekčnom podaní steroidu do kĺbov.

Infikovaný steroid vyrobený špecializovanou lekárenskou spoločnosťou v štáte Massachusetts mohol byť injekčne podaný až 14.000 pacientom, odhadujú zdravotné úrady. Firmu vyšetrujú federálne a štátne orgány a čelí tiež viacerým žalobám. Podľa úradov jej závod pri Bostone nevyrábal lieky v sterilných podmienkach.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: