korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Revolučná technológia deštrukcie nádoru má za sebou slovenskú premiéru

"Chceme oznámiť Slovensku, že aj takáto náročná technológia sa dá u nás využívať. Overeným faktom je, že nasledujúca onkologická liečba pacienta, ktorý má odstránený alebo nejakým spôsobom zničený nádor, je oveľa efektívnejšia, účinnejšia a významne mu predlžuje život," uviedol primár centrálnych operačných sál ÚVN Rudolf Rindoš.

Aj jeho kolega, prednosta rádiologickej kliniky Ján Kodaj vyzdvihol prednosti pokrokovej technológie deštrukcie nádoru. "Nezaťažuje okolité štruktúry anatomických tkanív orgánov, ciev či nervov. Verím, že takýchto výkonov budeme môcť vykonávať čoraz viac, hoci si vyžadujú nákup pomerne drahého spotrebného materiálu," skonštatoval. "Vďaka tímu našich špičkových operatérov sa slovenská medicína posunula o ďalší významný krok dopredu," uviedol zástupca riaditeľa ÚVN Ladislav Slobodník s tým, že počet takýchto výkonov závisí od zazmluvnenia zdravotnými poisťovňami.

"Nález na pľúcach mi zistili pri vyšetrení na centrálnom tomografe počas hospitalizácie na internej klinike. Lekári ma uistili, že táto technika je odskúšaná vo viacerých krajinách, tak som sa nemal čoho báť. Pochopiteľne, úspešnosť sa bude dať objektívne hodnotiť až po určitej dobe, no priebežné kontroly dokazujú, že nález sa postupne zmenšuje," dodal 73-ročný Ružomberčan Štefan Hýravý.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: