Počet ľudí nakazených vírusom HIV v Českej republike bude tento rok rekordný, varujú lekári

Počet pacientov nakazených vírusom HIV stúpol v Českej republike od januára do septembra tohto roku o 165 osôb, čo je o 12 viac než za celý minulý rok. Odborníci očakávajú, že tohtoročné čísla budú vôbec najhoršie od začiatku testovania v Česku, uviedla dnes stránka novinky.cz.

Podľa údajov národného referenčného laboratória pre AIDS Štátneho zdravotného ústavu bolo od začiatku sledovania v roku 1985 zaznamenaných v Česku celkovo 1840 ľudí nakazených vírusom HIV, 360 pacientov s chorobou AIDS a 186 obetí. Tento rok sa choroba AIDS zatiaľ rozvinula u 16 ľudí.

"Výsledky za september ukazujú, že tento rok sa stane najhorším rokom v histórii monitorovania problematiky AIDS v ČR. Všetko nasvedčuje tomu, že prvýkrát od roku 1985 počet nových prípadov infekcie HIV za rok prekročí magickú latku 200," uviedol tajomník Českej spoločnosti AIDS pomoc Miroslav Hlavatý. Podľa jeho slov v ostatnom štvrťroku pribúda ľudí, ktorí sa nechávajú testovať. Preto býva aj viac odhalených prípadov nákazy.

Zatiaľ najviac nových pacientov s vírusom HIV evidovali lekári v roku 2010, keď ich bolo 180. Za uplynulých desať rokov počet nakazených v ČR každoročne stúpal. V roku 2002 testy potvrdili infekciu u 50 osôb, o päť rokov neskôr ich už bolo 121. Vlani ubudlo nakazených oproti "rekordnému" predvlaňajšku, bolo ich 153. Čísla sa teda vrátili približne na úroveň roka 2009, keď vyšetrenia odhalili 156 nových nákaz.

V septembri sa pozitívne výsledky testov na HIV potvrdili u 20 ľudí. Pribudli aj štyria pacienti s AIDS. Traja muži a jedna žena zomreli, dodal Hlavatý.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: