V okolí Ostravy a Karvinej stále pribúdajú nové prípady úplavice

Na viac ako 90 sa počas uplynulého víkendu zvýšil počet prípadov úplavice v Moravskosliezskom kraji, kde nebezpečné infekčné ochorenie sužuje od polovice augusta hlavne detských pacientov.

Choroba označovaná za "ochorenie špinavých rúk" sa šíri hlavne v početných rómskych rodinách, kde sa nedodržiavajú hygienické predpisy.

V Ostrave a jej okolí vyčíňa bacilový typ ochorenia, za ktorým sú baktérie. Prenáša sa výhradne z človeka na človeka, a to napríklad aj cez potraviny alebo pitnú vodu. Inkubačná doba je jeden-päť dní. Charakteristickými príznakmi sú zvieravé bolesti brucha, kŕče a vodnaté hnačky s prímesou krvi a hlienu.

Ani prísna karanténa uvalená hygienikmi doteraz šírenie ochorenia ostravskom okrese nezastavila.

Ako informovala agentúra Mediafax s odvolaním sa na riaditeľku krajskej hygienickej stanice Helenu Šebákovú, v rôznych lokalitách Ostravy zaznamenali doteraz 80 prípadov, v okolí Karvinej 12 ochorení.

Podľa rovnakého zdroja pribudlo v uplynulom týždni deväť nových prípadov, osem v Ostrave a jeden v Karvinej, všetci pacienti sú izolovaní na Klinike infekčného lekárstva Fakultnej nemocnice v Ostrave.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: