Občianske združenie malíček po prvý raz udelilo Cenu Purpurové srdce

Každé deviate dieťa na Slovensku sa narodí predčasne, je to takmer 5000 pacientov, ktorí prídu na svet pred ukončeným 37. týždňom tehotnosti. "V poslednom desaťročí sme zaznamenali obrovský nárast počtu predčasne narodených detí, je to o 30 percent viacej. Každý rok máme o nejakých 2000 pôrodov menej, ale paradoxne počet nedonosených detí nám stúpa," uviedla dnes Darina Chovancová na tlačovej konferencii k Svetovému dňu predčasne narodených detí (17. november), ktorú v bratislavskom Zičiho paláci usporiadalo Občianske združenie (OZ) malíček.

Predsedníčka Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti ďalej upozornila na komplikácie nedonosených detí - neschopnosť udržať si telesnú teplotu, dychovú tieseň, chudokrvnosť, nízky tlak krvi či vysoké riziko infekčných komplikácií. Medzi hlavné dôvody nárastu počtu predčasných pôrodov podľa Chovancovej patrí nárast počtu starších prvorodičiek a centrá asistovanej reprodukcie.

"Dnes na Slovensku neexistuje zákon, žeby sa mohlo preniesť do maternice len jedno embryo. Aby sa zabezpečila úspešná tehotnosť, tak sa prenáša viac embryí do maternice, a tým sa zvyšuje riziko predčasného pôrodu," poznamenala na margo umelého oplodnenia, ktoré sa podieľa na náraste počtu viacpočetných pôrodov, čo zvyšuje riziko predčasného pôrodu. "Veľmi by nám pomohla legislatíva, ktorá je napríklad už uzákonená vo Veľkej Británii, kde jednoznačne podľa zákona môže byť prenesené do maternice len jedno embryo," dodala.

Do celosvetových aktivít, ktoré sprevádzajú deň nedonosených detí, sa OZ malíček zapája dnešnou odbornou konferenciou k Svetovému dňu predčasne narodených detí. "Cieľom tohto dňa je upozorniť verejnosť na rastúci počet predčasne narodených detí a zároveň poskytnúť dostatok informácií a pomoci nedonoseným deťom, ale najmä ich rodičom," povedala Ľubica Kaiserová, predsedníčka OZ malíček. "Veľmi málo ľudia vedia, čo sa môže stať, keď sa dieťa predčasne narodí, aké riziká to môže mať pre dieťa do budúcnosti. Za minulý rok sa u nás predčasne narodilo 4708 detí, vo svete je to okolo 15 miliónov," priblížila čísla z prieskumu mapujúceho povedomie o predčasných pôrodoch na Slovensku, do ktorého sa pacientska organizácia zapojila v roku 2011.

Pri príležitosti dňa nedonosených detí dnes malíček udelil prvýkrát Cenu Purpurové srdce na Slovensku pod záštitou poslankyne NR SR Jany Žitňanskej. Symbol, ktorý spája komunitu rodín s predčasne narodenými deťmi po celom svete, si odniesla Mária Huttová v kategórii osobnosť OZ malíček. Ocenenie v kategórii osobnosť Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti patrí Františkovi Bauerovi. Cenu Purpurové srdce v kategórii osobnosť verejného života si prevzala Viera Haľamová. Udelenie ceny a Svetový deň predčasne narodených detí podporí aj dnešné purpurové osvetlenie Bratislavského hradu, Divadla Aréna, Obchodného centra Millénium v Martine a Štátneho divadla v Košiciach.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: