korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

10. výročie spolupráce Kliniky hematológie a onkohematológie s OZ „SOS Leukémia“ prinieslo pacientom nadštandard na izbách i v ambulanciách

10. výročie spolupráce Kliniky hematológie a onkohematológie s OZ „SOS Leukémia“ prinieslo pacientom nadštandard na izbách i v ambulanciách
Zdroj: bigstockphoto.com

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou úmrtia na Slovensku. Vysoký podiel na nich majú nádorové ochorenia krvi. Nárast chorobnosti je alarmujúci, vážne hematologické ochorenia postihujú stále mladších ľudí. Liečba je drahá, hospitalizácia je často veľmi dlhá, vyčerpávajúca… Osudy hematologických a onkohematologických pacientov preto nie sú ľahostajné hŕstke nadšencov - pacientov, lekárov a sestier Kliniky hematológie a onkohematológie ( ďalej „iba“ KHaOH ) UN L. Pasteura Košice, z iniciatívy ktorých v novembri 2002 vzniklo Občianske združenie „SOS Leukémia".

Najmä pacienti, ktorí podstupujú náročnú a dlhotrvajúcu liečbu – chemoterapiu na oddelení a v ambulanciách tejto kliniky najlepšie vnímajú svoje potreby, ale i potreby personálu. Jednou z prvých investícií „SOS Leukémia“ bola výmena starých vyležaných matracov za nové, kompletne na celom oddelení. K tomu sa postupne pridali nové postele ( klasické, polohovateľné a hydraulické ), nové vankúše a paplóny.

Od roku 2010 sú na každej izbe LCD televízory, čo pacientom na všetkých izbách  umožňuje nadštandard aj bez zvláštneho poplatku. LCD televízory chýbali pacientom aj v ambulanciách, kde v dôsledku chemoterapeutickej liečby alebo podávania transfúzií  trávia veľa času. Ich želanie bolo vďaka občianskemu združeniu takisto splnené. Všetky vyšetrovne skultúrnil nový nábytok.

„Sponzorské dary otvorili dlhodobo liečeným pacientom cestu k ďalšej socializácii na našom oddelení. Tieto všetky podnety prispievajú k dobrému psychickému stavu našich  pacientov, čo je v prípade ich diagnózy viac ako dôležité. Snažíme sa o to, aby naše priestory boli nielen estetické a útulné, ale aj moderné a vyspelé, preto kladieme dôraz aj na inováciu prístrojového vybavenia“ zdôrazňuje primárka oddelenia KHaOH, MUDr. Natália Štecová.

Všetky nákupy na pracovisko sú výsledkom pravidelných dialógov medzi pacientmi (niekedy aj ich príbuznými) na jednej strane a personálom kliniky na strane  druhej, lebo len tak je možné finančné prostriedky od sponzorov využiť čo najefektívnejšie a v prospech tých, čo to najviac potrebujú - pacientov.

O intenzívnej spolupráci oddelenia s nadáciou svedčí fakt, že okrem spomínaných LCD televízorov a nových postelí sú vo všetkých izbách na oddelení aj nové infúzne stojany, nočné i servírovacie stolíky, protišmykové podnosy na jedlo, zrekonštruované sociálne zariadenia.
Vlani za prostriedky „SOS Leukémia“ zakúpili liekové skrine, odberovú, laboratórnu stoličku, moderný EKG  prístroj, aj radiátor do ambulancie a veľa ďalších väčších položiek, ale aj maličkostí.

Napriek tomu stále vznikajú nové požiadavky a potreby ako zo strany pacientov, tak aj zo strany personálu. Tieto vždy dôkladne na klinike prediskutujú a premyslia a ak sú opodstatnené, tak sa ich snažia čo najskôr zrealizovať.

„Touto cestou by sme chceli zo srdca  poďakovať všetkým darcom, to znamená  pacientom, ich príbuzným,  firmám, ale aj neznámym a anonymným sponzorom za ich pomoc, empatiu a veľké srdce,“ povedala MUDr. Natália Štecová.

Aj v tomto roku OZ „SOS Leukémia“ myslelo na svojich pacientov. Vynovenejšia je jedáleň, o domáckejšie prostredie sa postarali dekoračné predmety, pohodlnejšie a krajšie stoličky i ďalší LCD televízor. Rodič jedného z pacientov daroval oddeleniu 4 nové vozíky. Pre personál pribudla odborná literatúra, ďalšie počítače s príslušenstvom,  ako aj multifunkčné kopírovacie zariadenie. Potrebná bola vstavaná skriňa na posteľnú bielizeň a  tympanické digitálne teplomery, tak ich zakúpili.

„Veľkú časť našich pacientov tvoria mladí ľudia využívajúci moderné komunikačné technológie, preto do budúcna, okrem dobrého zdravia, by sme im chceli zabezpečiť pre lepší kontakt s vonkajším svetom a najbližšími internetové pripojenie ( možnosť „skypovania, mailovania“). Tento nápad vznikol taktiež na podnety našich pacientov, a preto, ak budeme mať na to potrebné finančné prostriedky, určite im ho s radosťou doprajeme a zrealizujeme,“ prezradila primárka KH a OH, MUDr. Natália Štecová, pre ktorú je prioritou prospievajúci pacient.

Za posledné 3 roky investovalo OZ SOS Leukémia na skvalitnenie liečby, socializáciu pacientov a zlepšenie pracovného prostredia  KH a OH každoročne 10 až 15-tisíc Eur. „Som rád, že SOS Leukémia sa neustále snaží vylepšovať prostredie pre pacientov ako i podmienky práce zamestnancov Kliniky hematológie a onkohematológie. Touto cestou im preto vyjadrujem úprimné „ďakujeme za všetko, čo robíte pre našich pacientov, veľmi si to vážim“, poďakoval sa riaditeľ UN L. Pasteura MUDr. Ladislav Rosocha, MPH. 

Aj vy poznáte niekoho, kto sa nečakane, zo dňa na deň ocitol v zajatí veľmi vážnej choroby? Niekoho, pre koho zo dňa na deň stratili zmysel kariéra, peniaze, úspech, nové auto… a zostalo len jediné prianie - žiť? Aj zajtra otvoriť oči a nazbierať sily na ďalší boj? Ak áno, tak potom viete, že je to boj o život. Boj, ktorý je vždy osobnou drámou jednotlivca, boj, ktorého výsledok je ťažko predpovedať.

Autor článku: Mgr. Ladislava Šustová

Dátum zverejnenia: