O zmenu poisťovne požiadalo takmer 190.000 poistencov

O zmenu zdravotnej poisťovne požiadalo tento rok 187.341 poistencov. Z poslaných prihlášok Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) neakceptoval vyše 10.000. Od nového roka tak štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) ubudne takmer 19.000 poistencov, súkromná poisťovňa Dôvera príde o viac ako 11.000 poistencov. Naopak, počet poistencov Unionu ZP sa zvýši takmer o 30.000 poistencov.

"ÚDZS akceptoval 177.160 prihlášok na zmenu zdravotnej poisťovne od 1. januára 2013, čo predstavuje 3,40 percenta z celkového počtu poistencov," informovala hovorkyňa ÚDZS Soňa Valášiková.

V rámci kampane na zmenu zdravotnej poisťovne úrad doteraz riešil celkom 94 podnetov od 134 poistencov. Najviac podnetov sa týkalo zavádzajúcich informácií zo strany poisťovne.

„Mimoriadne nás teší, že Union zdravotná poisťovňa je jediná zdravotná poisťovňa, ktorá v tomto roku dokázala zvýšiť počet svojich poistencov," reagovala hovorkyňa Unionu ZP Judita Smatanová. Celkový počet občanov, ktorí sa rozhodli k 1. 1. 2013 zmeniť zdravotnú poisťovňu, potvrdil podľa slov hovorkyne skutočnosť, že ľudia chcú naďalej zachovať pluralitný systém.

"VšZP sa sústredila na korektnú a čestnú prepoisťovaciu kampaň a jej výsledky potvrdili, že máme stabilný poistný kmeň. V budúcom roku budeme mať takmer rovnaký podiel na trhu a budeme sa starať o viac ako 64 percent poistencov," povedala v reakcii na výsledky prepoisťovania hovorkyňa poisťovne Dana Gašparíková. Za pozitívum poisťovňa považuje takmer 35.000 nových prihlášok, a fakt, že sa do VšZP vrátili poistenci, ktorí už vyskúšali aj iné zdravotné poisťovne. Od začiatku budúceho roka poisťovňa príde o takmer 54.000 poistencov.

Súkromnú poisťovňu Dôvera dnešné informácie ÚDZS neprekvapili. Tohtoročná kampaň bola podľa jej generálneho riaditeľa Martina Kultana neférová. Dodáva, že na prepoistenie do štátnej poisťovne vyzývali viacerí politici a niektorí lekári. "Dôvera na základe predbežných výsledkov očakávala negatívny efekt v konečnom súčte prihlásených a odhlásených poistencov. Na poistný kmeň sa však pozeráme z hľadiska celkovej bilancie, nielen cez prírastky alebo úbytky v kampani. Z tohto pohľadu je náš výsledok vyrovnaný," uviedla PR špecialistka poisťovne Monika Šimunová. Dôveru teší, že si ju vybralo najviac nových klientov. Do poisťovne pribudne vyše 72.000 nových klientov, od nového roka však stratí takmer 84.000 poistencov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: