Poisťovne od budúceho roka zrejme malým a stredným nemocniciam nepridajú

Všeobecná zdravotná poisťovňa a poisťovňa Union ZP na dnešnom rokovaní ponúkli malým a stredným nemocniciam združeným v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS) pre budúci rok rovnaké platby, ako dostávajú v súčasnosti.

Kým návrh VšZP asociácia prijala, ponuku Unionu odmietla a čaká na ďalší návrh. „Táto ponuka bola pre nás nevýhodná. Pre nás bola kľúčová lôžková zdravotná starostlivosť a v tejto oblasti bol ich návrh nižší ako v roku 2012. Poisťovňa Union bude mať budúci rok asi o 30.000 poistencov viac, a preto sme žiadali zachovať ceny za hospitalizácie v roku 2013 na úrovni druhého polroku 2012, čo nebolo akceptované,“ zdôvodnil prezident asociácie Marián Petko. Hovorkyňa Unionu ZP Judita Smatanová tvrdí, že s nemocnicami sú ochotní ďalej rokovať. Dodala, že poisťovňa ponúkla nemocniciam rovnaké množstvo zdrojov, ktoré sú však inak rozložené. „Dôležité je, že sme sa zhodli na tom, že ten objem ponúknutých zdrojov je na oboch stranách akceptovateľný,“ povedala hovorkyňa pre TASR.

„Výsledkom dnešného rokovania so zástupcami ANS je dohoda, že na obdobie prvého polroka 2013 zostanú cenové podmienky na súčasnej úrovni a zároveň sa na toto obdobie, teda do 30. júna 2013 predĺži aj platnosť zmlúv,“ zhodnotila výsledky rokovaní hovorkyňa VšZP Dana Gašparíková. Petko povedal, že o platbách na primárnu ambulantnú starostlivosť s VšZP ešte rokuje Slovenská lekárska komora (SLK). Od poisťovne však podľa neho dostali prísľub, že aj tieto platby budú na rovnakej úrovni ako v druhom polroku 2012.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: