Obyvatelia v Staškovciach majú zákaz vstupu na farmu, kde sa objavil zvierací antrax

"Zákaz vstupu platí až do odvolania, avšak bezprostredné ohrozenie obyvateľov nehrozí. Dnes by sa tam malo uskutočniť očkovanie zvierat," dodal starosta. Uhynuté zvieratá z poľa už odstránili, približne 150 kusov dobytka je momentálne v karanténnej maštali.

Zákaz vstupu na farmu platí aj napriek tomu, že stádo dobytka je klinicky zdravé a u žiadneho ďalšieho zvieraťa v karanténe sa nepotvrdila prítomnosť zvieracieho antraxu. TASR to v ranných hodinách potvrdil riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVaPS) vo Svidníku Michal Zozuľák. "Klinicky sme všetky tieto zvieratá vyšetrili, všetky sú v poriadku, zatiaľ nebol zaznamenaný žiadny úhyn ani žiadne podozrenie z ochorenia," priblížil aktuálnu situáciu Zozuľák.

Okolo obeda bude podľa neho aplikovať súkromný veterinárny lekár zvieratám antibiotiká. "V prvom rade treba zabezpečiť, aby sme zvieratá dostali pod antibiotickú clonu, pretože obyčajné antibiotiká na základe penicilínu zaberajú na túto nákazu," doplnil Zozuľák. Zhodnotil, že dobytok je vo výbornej kondícii a vo veľmi dobrom vývinovom stave. Karanténa platí až do odvolania, po aplikácii antibiotík po desiatich dňoch bude nasledovať vakcinácia vakcínou antravax u tohto stáda aj u stád, ktoré sú v blízkosti ohniska. Riaditeľ RVaPS vo Svidníku ubezpečil, že ak budú predmetnému dobytku aplikované antibiotiká, nákaza sa už nebude ďalej šíriť.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: