Vo FNsP v Banskej Bystrici zrekonštruovali telocvičňu a vybudovali rehabilitačný chodník

Telocvičňu a chodník budú môcť na fyzioterapiu využívať aj pacienti s ochoreniami pohybového ústrojenstva, neurologickými ochoreniami i pacienti po úrazoch. Pracovisko odovzdali do užívania koncom októbra.

V zrekonštruovanej telocvični pacienti pod dohľadom fyzioterapeuta nacvičujú chôdzu s protézou v bradlovom chodníku, po šikmej ploche či po schodoch. Musia sa naučiť aj správne stáť. "Individuálnou liečebnou telesnou výchovou pokračujú v otužovaní a formovaní kýpťa, úprave svalovej nerovnováhy a udržaní rozsahu pohybu v ostatných kĺboch končatín," vysvetlila Maťašeje. V exteriéri nemocnice na novovybudovanom rehabilitačnom chodníku zasa trénujú správnu chôdzu s protézou na rôznych povrchoch, po akých sa najčastejšie vonku chodí – štrku, asfalte, tráve, dlaždiciach a pod.

Maťašeje pokračovala, že v zaužívanej praxi je pacient po amputácii po ukončení hospitalizácie prepustený do domáceho liečenia, dostane dočasnú protézu a na odporúčanie ošetrujúceho lekára by mal začať rehabilitovať. "Nie vždy má však v blízkosti bydliska zdravotnícke zariadenie, ktoré má na rehabilitáciu takýchto pacientov vytvorené podmienky, a stáva sa, že začne rehabilitovať až o niekoľko mesiacov, keď sa dostane na rehabilitačný pobyt v liečebných kúpeľoch." Polohovanie končatiny, bandážovanie a otužovanie kýpťa či kondičné cvičenie je nevyhnutné pod dozorom fyzioterapeuta už od prvých dní, dodala Maťašeje s tým, že ak pacient začne s rehabilitáciou až po niekoľkých mesiacoch, môžu nastať komplikácie. "Pre pacientov Banskobystrického okresu a okolia predstavuje vybudované pracovisko dostupnejšiu rehabilitačnú starostlivosť," konštatovala Maťašeje.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: