Vlak zdravých pľúc vyrazí z Bratislavy do Košíc o dva dni neskôr

Vlak zdravých pľúc, ktorý mal na cestu zo západu na východ Slovenska vyraziť v pondelok 19. novembra, odštartuje napokon o dva dni neskôr, a to v stredu 21. novembra. Dôvodom je, že táto aktivita zaujala zástupcov Európskej komisie, ktorí ju prídu osobne monitorovať.

Vlak, v ktorom bude jedno kupé slúžiť ako "mobilná klinika", v ktorej budú pľúcni lekári a zdravotné sestry merať vitálnu kapacitu pľúc a poskytovať poradenstvo o pľúcnych chorobách a odvykaní od fajčenia, odštartuje z Bratislavy do Košíc v stredu o 7.55 h. Cestujúci si budú môcť zmerať aj úroveň oxidu uhoľnatého vo vydýchnutom vzduchu tzv. smokelyzerom.

Hodnota CO pomáha odhaliť, nakoľko sú orgány ochudobnené o kyslík. Zvýšená býva najmä u fajčiarov, no môže byť vysoká aj u ľudí, ktorí žijú v znečistenom ovzduší či v rušných mestách. Odborníci budú poskytovať poradenstvo a merať pľúcne funkcie aj na vlakových staniciach v Bratislave, Poprade a Košiciach.

Aktivita ma slúžiť aj na prevenciu chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Okrem toho sa má takto zvýšiť povedomie o jej príznakoch a podporiť ľudí, aby neodkladali návštevu lekára, pokiaľ sa u nich objavia problémy s dýchaním alebo pretrvávajúci kašeľ.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: