V parlamente odovzdali petíciu za zachovanie vernostných systémov

Pod petíciu za zachovanie vernostných systémov v lekárňach, ktorú dnes zástupcovia siete lekární Dr.Max odovzdali v parlamente, sa podpísalo vyše 66.000 ľudí. Po tom, čo vláda odsúhlasila zákaz vernostných systémov v lekárňach, budú o novele zákona o liekoch rozhodovať poslanci na prebiehajúcej schôdzi Národnej rady SR, dnes sa právnou normou zaoberajú poslanci v zdravotníckom výbore.

"Chceme informovať členov výboru o tejto petícii a veríme, že nejakým spôsobom sa následne pri prerokovávaní novely zákona o lieku s týmto vysporiadaju," uviedol manažér siete lekární Dr.Max Sína Niku. Podľa neho úspech petície vyplýva z toho, že vernostné systémy sú jedným z mála opatrení, ktoré priamo znižujú finančnú záťaž pacienta. Doplnil, že zároveň v zmysle platného zákona vracajú peniaze aj späť do systému verejného zdravotného poistenia.

Dr.Max tvrdí, že ministerstvo zdravotníctva pristúpilo k zrušeniu vernostných systémov bez predloženia argumentov a čísiel, ktoré by potvrdzovali jeho výhrady o tom, že vernostné systémy motivujú na väčšiu spotrebu liekov. Pri svojej argumentácii vraj úplne ignorovalo fakt, že lieky môže predpísať len lekár a lekárnik ich spotrebu neovplyvní.

K zrušeniu vernostných systémov má dôjsť prostredníctvom novely zákona o liekoch. V prípade vernostných systémov šlo podľa ministerstva o opatrenie marketingového charakteru, ktoré oslabuje odborný a zdravotnícky charakter činnosti. Ministerstvo však dnes predstavilo návrh, ktorý by mal umožniť poskytovať pacientom zľavy na doplatkoch za lieky, nie však formou vernostných systémov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: