Lekári a sestry v Košiciach protestovali proti „chorému" zdravotnému systému

Pod heslom "Chorý zdravotný systém ohrozuje každého" sa v symbolickom čase päť minút po 12.00 h zišlo pri vchode do nemocnice na Triede SNP zhruba 60 lekárov a sestier.

"Protestom chceme upozorniť na zlý stav zdravotníctva a neochotu vládnych kruhov robiť zmysluplné reformy v zdravotníctve a zlepšiť tým zdravotnú starostlivosť, ale aj hodnotenie zamestnancov," uviedol pre novinárov jeden z koordinátorov protestu lekár Marián Huňar. Dodal, že akcia nie je namierená proti vedeniu nemocnice a konala sa počas obednej prestávky, aby nenarušila prevádzku zariadenia.

Protest podporili aj odbory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek, ktoré taktiež prezentovali svoje požiadavky. "Treba zabezpečiť nielen lepšie a kvalitnejšie ošetrovateľstvo a zdravotnú starostlivosť, ale zároveň aj určité sociálne istoty nám - zdravotníckym pracovníkom. To nie je len vec lekárov, ale aj sestier, pôrodných asistentiek, fyzioterapeutov, laborantov, sanitárov, všetkých nás," povedala za miestnu odborovú organizáciu Hedviga Kurcinová. Príčiny problémov vidí najmä v zlom systéme financovania zdravotníctva.

Vedenie nemocnice uviedlo, že do začiatku akcie nedostalo žiadne oznámenie o protestnom zhromaždení. "Dozvedeli sme sa o ňom len neoficiálne z médií. Situáciu vyhodnotíme, prípadne zvážime ďalšie kroky," tlmočila reakciu vedenia hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová.

Na Slovensku protest podľa oznámenia prebehol celkovo v piatich nemocniciach - okrem Košíc v Bratislave, Prešove, Banskej Bystrici a Žiline. Cieľom bolo pripomenúť vládam ich záväzok voči zdravotníctvu. Slovenskí lekári chceli konkrétne poukázať na neadekvátne platby od poisťovní, porušovanie Zákonníka práce, nedodržiavanie memoranda medzi vládou a lekárskymi odbormi či neprijateľnosť zmien v Zákonníku práce.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: