V Ľubochni otvorili prvé slovenské centrum diagnostiky zraku diabetikov

"Včasným špecializovaným vyšetrením a stanovením adekvátnej liečby chceme účinnejšie predchádzať najzávažnejšej očnej komplikácii tejto špecifickej skupiny pacientov, ktorou je slepota. Aby sme dokázali včas odhaľovať poškodenie očného pozadia cukrovkou, spojili sme sily s očnou klinikou v Banskej Bystrici a očným centrom vo Zvolene," vysvetlil pre TASR primár NEDÚ a predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti Emil Martinka.

Snímka očného pozadia pacienta vyšetreného v novootvorenom centre sa dostane prostredníctvom internetu na špecializované očné pracovisko, kde ho obratom vyhodnotia a navrhnú ďalšiu liečbu. "Znamená to neporovnateľne lepšiu dostupnosť a rýchlosť špičkového komplexného vyšetrenia pre všetkých pacientov, ktorí nebudú musieť kvôli nemu nevyhnutne merať cestu medzi jednotlivými pracoviskami," vyzdvihla prednostka II. očnej kliniky banskobystrickej nemocnice Marta Ondrejková.

"Na ďalšiu diagnostiku a liečbu budú k nám z Ľubochne putovať len diabetici s nálezmi na očnom pozadí. Odbremeníme tak pacientov a uvoľníme personálnu, prístrojovú a priestorovú kapacitu nášho špecializovaného zariadenia. Nebojím sa povedať, že týmto inovatívnym projektom nielenže dobiehame, ale dokonca predbiehame okolité krajiny," dodala pre TASR Ondrejková, ktorá je zároveň hlavnou odborníčkou Ministerstva zdravotníctva SR pre oftalmológiu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: