Bolí Vás hlava?

Bolí Vás hlava?
Zdroj: bigstockphoto.com

I keď bolesti hlavy môžu mať  najrôznejší pôvod a príčiny, je mnoho spôsobov, ako si ich môžeme zhoršiť, dokonca i bez toho, aby sme si to uvedomovali. A to najmä v letnom období.

Prečo v lete? V teplom počasí si zvykneme častejšie vlasy vypínať a sťahovať do gumičiek, čo samo o sebe môže spôsobiť nepríjemný tlak na vlasovú pokožku a spomínanú bolesť hlavy. Okrem toho takéto „väznenie“ vlasov znižuje ich kvalitu, spôsobuje lámavosť, ale najmä oslabuje koreň vlasu. Preto sa nemôžeme čudovať, že po rozpustení nám spolu s gumičkou či sponkou vypadne neraz nemálo vlasov.

Ak trpíte migrénami, o to väčší pozor si treba dávať aj na účes. Pri migréne je totiž pokožka hlavy precitlivená a pevným účesom bolesť ešte zvýrazníte. Odborníci tvrdia, že migrenóznu bolesť zhoršujú aj náušnice, čelenky, ale aj niektoré druhy vôní. Vyvolávajú totiž v mozgu impulzy, ktoré môžu spôsobiť bolestivé pulzovanie. Preto si všímajte vašu reakciu na jednotlivé parfumy a vône, môžete tak predísť zbytočnému zhoršeniu stavu migrény.

Zaujímavé je, že pri obyčajnej bolesti hlavy, ktorá nie je spôsobená migrénou, sa podobným spôsobom bolesť nezhorší, takže takto môžete otestovať i to, či máte migrénu alebo nie. Samozrejme, nie je to stopercentná diagnostika a návšteva lekára, ideálne odborníka na migrénu, je pri podozrení potrebná. Na klasickú bolesť hlavy, ale i pri niektorých druhoch migrény, pozitívne pôsobia relaxačné cvičenia, meditácie alebo napríklad aj akupunktúra.

Ako vyzerá migréna?

Väčšinou ide o záchvatovitú bolesť pravej alebo ľavej polovice hlavy, zriedkavo oboch. Niekedy sú sprievodnými javmi aj zvracanie a nevoľnosť, prípadne porucha videnia, „brnenie“, prechodná necitlivosť, prechodná neznášanlivosť svetla či hlasnejšieho  zvuku. Bolesť väčšinou netrvá dlhšie ako niekoľko hodín, ale sú prípady i viacdňových záchvatov. Medzi záchvatmi sa človek trpiaci migrénou cíti úplne zdravý a v poriadku. Napriek tomu, že sa odborníci už dlhé roky zaoberajú odhalením dôvodov migrény, isté je len to, že ide o poruchu prekrvenia mozgu. Táto porucha môže spôsobiť i vážnejšie problémy, preto je nevyhnutná návšteva lekára. Podobne, ani dlhotrvajúce bolesti hlavy iného charakteru netreba brať na ľahkú váhu.

Iný mozog?

Nedávno vedci prišli s objavom, že mozog ľudí, ktorí trpia silnou migrénou, sa odlišuje od mozgu tých, ktorí nemajú podobné problémy. Nie je však isté, či sú tieto zmeny dôvodom ochorenia, alebo jeho následkom. V čom našli rozdiel? Pacienti s migrénou mali senzorické centrá mozgu, ktoré sú zodpovedné za vnímanie bolesti a teploty v priemere o pätinu hrubšie ako zdraví ľudia. Tento fakt potvrdil, že migréna je vážnejším ochorením ako sa kedysi predpokladalo. Na základe výsledkov výskumu sa dajú očakávať i nové účinnejšie metódy liečby, ale i prevencie. V dnešnom svete trpí migrénou približne 12 % ľudí.

Autor článku: časopis Moderná žena

Dátum zverejnenia: