Na protestný pochod v Žiline Zachráňme nemocnicu prišlo niekoľko stoviek ľudí

Protestujúci Žilinčania sa najskôr zastavili pred budovou Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), kde prečítali otvorený list predsedovi ŽSK Jurajovi Blanárovi a potom sa na pôde radnice stretli s primátorom Žiliny Igorom Chomom. „Obaja nám vyslovili podporu. Uvedomujú si svoje kompetencie a ako poslancami Národnej rady (NR) SR nám prisľúbili podporu, aby sa čo najrýchlejšie vyriešil stav v nemocnici k spokojnosti pacientov,“ povedal Blaško.

Upozornil, že lekári oddelenia úrazovej chirurgie žilinskej FNsP podali dnes výpovede z ústavných pohotovostných služieb. „Ako hlavný dôvod uviedli, že slúžiť vo dvojici, ako im bolo navrhnuté, namiesto troch lekárov, nie sú ochotní a schopní komplexne zabezpečiť starostlivosť o akútneho traumatologického pacienta. Mám veľké obavy, že ak sa situácia v utorok do 15.30 nevyrieši, nebude zabezpečená traumatologická ústavná pohotovostná služba. To znamená, že pokiaľ sanitka dovezie pacienta, na urgentnom príjme a následne na úrazovom oddelení nebude slúžiaci lekár s atestáciou z traumatológie, respektíve lekár, ktorý sa na túto atestáciu pripravuje,“ uviedol Blaško.

Podľa hovorkyne FNsP v Žiline Márie Koporecovej sa pacienti nemusia ničoho obávať. „Poskytovanie zdravotnej starostlivosti je naďalej zabezpečené. Platí stanovisko vedenia, že nie sú ohrozené životy ani zdravie pacientov. Rokovania však stále prebiehajú a nepovažujeme za správne informovať o nich cez médiá,“ dodala.

Nespokojnosť s racionalizačnými opatreniami vedenia FNsP v Žiline vyjadrili minulý týždeň zástupcovia všetkých slovenských zdravotníckych odborových organizácií, ich partnerskí kolegovia z Česka, Poľska a Maďarska i niekoľko stoviek Žilinčanov na protestnom zhromaždení pred vchodom do areálu nemocnice.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: