Taliansky senátny výbor posúdi možnosť rozhodnutia o spôsobe liečby

Taliansky senátny výbor zasadne na budúci týždeň, aby posúdil otázku umožnenia ľuďom rozhodnúť sa o spôsobe svojej liečby predtým, ako sa v posledných štádiách smrteľnej choroby stanú nespôsobilými.

Minulý týždeň vypukla v Taliansku, krajine s katolíckou tradíciou, debata o eutanázii. Prezident Giorgio Napolitano totiž dostal požiadavku na legalizovanie eutanázie od muža, ktorý v dôsledku svalovej dystrofie nemôže chodiť, jesť ani dýchať vlastnými silami.

Napriek tomu však predseda senátneho výboru pre zdravotníctvo Ignazio Marino poprel, že by prípadný návrh na umožnenie rozhodnutia o spôsobe liečby, akýsi "biologický testament", mohol byť prvým krokom k schváleniu eutanázie.

Eutanázia je v Taliansku, kde má katolícka cirkev politický vplyv, ilegálna a zakázaná Vatikánom, ktorý nástojí na tom, že život musí by zachovaný od jeho počiatku až po "prirodzený" koniec.

"Tieto návrhy (pre biologický testament) sú proti agresívnej terapeutickej liečbe," upresnil v utorok Marino.
"Eutanázia je aktívny postup, ako napríklad pichnúť pacientovi injekciu s jedom," dodal.

Výbor začne zasadanie, na ktorom si vypočuje výpovede expertov, na budúci utorok. Muž so svalovou dystrofiou, Piergiorgio Welby (60), minulý týždeň apeloval na prezidenta Napolitana, aby bola eutanázia v krajine legalizovaná a mohol o ňu požiadať. Napolitano v liste, ktorý zverejnili v sobotu, uviedol, že bol citovo dotknutý požiadavkou a dúfa v začiatok debaty o eutanázii, keďže by "jediným neospravedlniteľným postojom bolo mlčanie". Welby je pripútaný k lôžku, napojený na dýchací prístroj a s okolím komunikuje pomocou hlasového syntetizéra.   V čase, keď mu diagnostikovali svalovú dystrofiu, bol ešte tínedžer. Ako 33-ročný bol prinútený používať invalidný vozík.

Posledné tri mesiace už nie je schopný samostatne dýchať a výživu prijíma pomocou vyživovacej trubice.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: