Hygienici budú od piatka bezplatne kontrolovať alkohol od občanov

Hygienické stanice vo všetkých krajoch Českej republiky budú od 7. decembra bezplatne testovať alkohol od občanov. Ministerstvo zdravotníctva na túto formu prevencie proti metanolovým otravám a zvýšené kontroly v predvianočnom období uvoľňuje desať miliónov korún, informoval internetový server iDNES.cz s odvolaním sa na hlavného hygienika ČR Vladimíra Valentu.

Podľa vlastných slov už dnes vydal pokyn, aby krajské hygienické stanice a zdravotné ústavy realizovali kontroly, prijímali podnety a zaisťovali nebezpečné liehoviny, ktoré môžu občania prinášať na všetky pracoviská hygienických staníc.

Spomínané kontroly sú určené pre nepodnikateľov. Občania si v rámci nich môžu nechať otestovať liehoviny s viac ako 20-percentným obsahom alkoholu na celkove 74 pracoviskách. V pracovnej dobe budú hygienici prijímať od nich fľaše uzavreté i otvorené, ako aj časti ich obsahu. V priebehu troch až siedmich dní zanalyzujú odobraté vzorky a oznámia výsledky rozborov. Fľašu alkoholu občanom nechajú, avšak poučia ľudí o rizikách konzumácie jej obsahu.

Testovanie nebude anonymné - ľudí čaká vyplnenie tlačív s menom, adresou bydliska a informáciou o pôvode liehoviny. Ak hygienici objavia vo vzorke metanol, prípad odovzdajú polícii.

Metanolová aféra v ČR, ktorá si dočasne vynútila i vyhlásenie čiastočnej prohibície, si od septembra vyžiadala podľa oficiálnych zdrojov rezortu zdravotníctva 37 životov. Doteraz hospitalizovali s príznakmi otravy 117 ľudí, traja sú momentálne v nemocniciach. Orgány činné v trestnom konaní stíhajú kvôli pančovaniu alkoholu metanolom a distribúcii liehovín s toxickým obsahom 65 obvinených osôb, 30 z nich väzobne.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: